Zničí kryptoměnové deriváty finanční systém? Britové zvažují jejich zákaz!

Může se opakovat rok 2008?

Kryptoměny v čele s bitcoinem se staly nadmíru oblíbeným nástrojem spekulantů! Nepřekvapí proto, že se začaly objevovat i rozličné investiční deriváty, které je využívají jako podkladové aktivum. To je však trnem v oku britským regulátorům. Dle nich totiž tyto instrumenty mohou způsobit další globální finanční kolaps. Uvažují proto o úplném zákazu jejich obchodování.
Nastává soumrak kryptoměn?
Nastává soumrak kryptoměn?

Bitcoin, litecoin, ripple, Zcash… ta jména snad slyšel již každý z nás. Tzv. kryptoměny si získávají raketovou popularitu a kdo s nimi nějakým způsobem nepřišel do kontaktu, jako by nebyl. A to přesto, že jejich původní záměr doznal značné změny. Je to vlastně trochu paradox, neboť na počátku stála myšlenka vytvořit alternativní platební metodu, která by obcházela tradiční bankovní systém s jeho regulací a poplatky a navíc nabízela naprostou anonymitu.

Doslova „hackerský“ vynález však velice brzy začal vábit smysly ziskuchtivých spekulantů, jenž v něm viděli ideální nástroj na znásobení svých prostředků. A tak se stalo, že alternativa klasických měn začala sloužit především k tomu, aby si odvážní své tradiční peníze skrz kryptoměny rozmnožili a pak je opět se spokojeným výrazem na tváři uložili na své bankovní účty (vynechejme nyní ilegální snahy o obcházení daňových povinností).

Kryptoměny jsou tak dnes především lákavým investičním nástrojem, který zaznamenává pravidelný příliv prostředků, a to navzdory jejich extrémní volatilitě, která připravila o vklad nejednoho ze spekulantů.

Nepřekvapí proto, že se rychle objevily i investiční společnosti, které začaly nabízet další investiční nástroje využívající tyto digitální peníze jako své podkladové aktivum. Bonusem měla většinou být silná páka (tzv. pákový efekt), díky níž si kapitálově slabší investoři mohli teoreticky dovolit kontrolovat větší množství kryptoměn a v případě úspěchu pohádkově vydělat. Nastupující módou na trzích tak jsou například futures či opce na kryptoměny, přičemž právě tyto si ve Velké Británii získávají ohromnou oblibu.

Nicméně obchodování s pákou může způsobit i ohromné ztráty přesahující původní vklad investora, pokud derivát reaguje na markantní propad podkladového aktiva. Vzhledem k ohromné cenové volatilitě bitcoinu a jeho příbuzných se proto jedná o poměrně rizikový podnik určený spíše zkušeným spekulantům. Nezkušeným investorům z řad široké veřejnosti tak potenciálně hrozí velké ztráty a dluhy, což může vést i k ohrožení stability nejen britského, ale potenciálně i globálního finančního systému. Alespoň to si myslí přední britští regulátoři a uvažují o úplném zákazu těchto derivátů.

Přečtěte si také
Kdo bude profitovat z amerických Midterms? Můžete to být vy!
Stavebnictví, technologie a zbrojaři v kurzu

Rok 2008 je zpět!

Pesimistické „škarohlídy“ přitom představují experti institucí v podobě centrální banky Bank of England, ministerstva financí UK Treasury a finančního regulačního úřadu Financial Conduct Authority (FCA). Ti ve svých prohlášeních přicházejí s názorem, že kryptoměny jako digitální výtvory bez hmotné podstaty fakticky postrádají jakoukoli reálnou vnitřní hodnotu a jsou proto samy o sobě bezcenné.

Že se jedná o dost radikální postoj, by vám potvrdil každý kryptoměnový obchodník či zastánce podkladové technologie blockchain, jež má dle mnohých vizionářů nepředstavitelné možnosti užití a potenciál změnit dosavadní technologický svět. Ovšem kryptonadšenci povětšinou nesedí v odborných a výkonných orgánech státních institucí, přičemž tamní osazenstvo je až na výjimky po celém světě k digitálním penězům přinejmenším dosti skeptické.

Britové proto přichází s návrhem podrobit tyto nové formy aktiv buď moderní a přísné regulaci nebo dokonce úplnému zákazu. Argumentace trojice institucí je přitom velmi zajímavá a točí se kolem názoru, že přestože samotné kryptoměny jsou jakési digitální výtvory bez reálné vnitřní hodnoty, jejich deriváty (futures apod.) již prokazatelně spadají do kategorie investičních nástrojů. Z tohoto důvodu pak na základě platné britské legislativy podléhají kontrole a moci regulátorů, tudíž lze o jejich dalším osudu rozhodovat.

Že z této zprávy nebude mít nemalá část investorské komunity žádnou radost je jasné. Hrozí, že ubude další zajímavá příležitost, jak si na trzích vydělat. Britské instituce v čele s FCA však naopak tvrdí, že své kroky činí k ochraně investorů, jejich kapitálu a potenciálně i celého finančního systému, jenž je deriváty kryptoměn rovněž ohrožován.

Mechanismus destrukce je přitom velmi podobný jako v případě velké globální finanční krize z roku 2008. Tehdy se kamenem úrazu staly tzv. subprime mortgages – tedy speciální levné hypotéky poskytované nedostatečně bonitním klientům. Ti by běžně na vlastní bydlení nedosáhli, nicméně banky tehdy rády podlehly politiky šířené představě o tom, že každý pracující Američan si zaslouží vlastní dům.

Z těchto pochybných úvěrů na bydlení byly následně tvořeny balíky sloužící jako podklad mnoha rozličných investičních derivátů. Ty si ziskuchtivá veřejnost ráda kupovala do svých portfolií, a to mimo jiné i proto, že jim ratingové agentury nejednou udělily vysoká hodnocení.

Ze zpětného pohledu snadno předvídatelný problém nastal, když se ukázalo, že majitelé takto nabytých nemovitostí nejsou v drtivé většině schopni své závazky splácet. Nastala panika, která se lavinovitě šířila i do ostatních odvětví, odhalila další špatná investiční rozhodnutí a podkopala důvěru v celý finanční systém. Deriváty šly samozřejmě ke dnu. A přesně opakování tohoto scénáře se obávají i britští regulátoři. Jen místo hypoték by měly hrát hlavní roli právě kryptoměny.

Přečtěte si také
„Ropná zbraň“ odjištěna: Vystřelí ceny opět vzhůru?
Stručné instrukce pro investory do černého zlata

Zničující margin call – noční můra investora

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Klasika - ustanoví se komise, která se sejde za několik měsíců a pak se bude několik let řešit, co se udělá smile

    2
  • Tak že se státy o něco budou pokoušet bylo jasné, jen je otázka, jestli na to budou mít dostatečnou rychlost a flexibilitu...což si myslím že ne.

    2
  • Pořád do něčeho kecat, šílený!

    0
Nejnovější články