Kdo bude profitovat z amerických Midterms? Můžete to být vy!

Stavebnictví, technologie a zbrojaři v kurzu

Volební vřava ve Spojených státech je u konce. Dlouhé týdny kampaně vyplněné především emocemi a místy i seriózní statistikou vystřídalo období analýz výsledků. Z politického hlediska je vše jasné. Trumpovi republikáni si podrželi Senát, zatímco středoleví demokraté nakonec přeci jenom dobyli Sněmovnu reprezentantů. Jaký lze ovšem očekávat dopad na finanční trhy? Dostane americká burza tolik potřebnou vzpruhu po týdnech propadů? A jaká odvětví z toho budou těžit?
Jak ovlivní americké volby vaše portfolio
Jak ovlivní americké volby vaše portfolio

Zvířený prach již pomalu padá k zemi a následuje dočasné zklidnění a vystřízlivění. Tak by šla popsat atmosféra po amerických kongresových volbách, a to nejen mezi politiky, ale i burzovními investory.

Midterms, neboli volby do obou komor legislativy (resp. se volí celá Sněmovna reprezentantů a jedna třetina Senátu) konané v půli čtyřletého volebního období prezidenta, letos nabídly vcelku zjednodušený boj – jste pro Trumpa nebo proti němu?

Nicméně ač se to možná nezdá, tentokrát šlo o hodně i burzovním spekulantům. Úřadující prezident totiž veřejně podmiňoval pokračování svých protržních reforem udržením republikánské většiny v obou tělesech. Ve hře je přitom další deregulace bankovního sektoru, která by této mocné části americké ekonomiky pomohla nadále růst, i potenciálně další snižování příjmových daní. Tedy otázky, které jsou pro investory zásadní.

Ostatně enormní růstová vlna akciových indexů, při níž se býci rozeběhli do dosud netušených výšin a překonali dosavadní historická maxima, vycházela právě z Trumpovy daňové reformy. Ta snížila základní sazbu korporátní daně na 21 % z 35 %, díky čemuž veřejně obchodované společnosti, v čele s finančním sektorem, mohly vykázat výrazný nárůst zisků. Tento trend přitom přetrval až do podzimu, a tak například index S&P 500 započal rok na úrovni cca 2670 bodů, aby si v září po několik peripetiích došel až pro rekord na 2930 bodech.

Někteří se proto obávají, že k další stimulaci ekonomiky znovu nedojde a trhům, již tak dušeným vzrůstajícími úrokovými sazbami ze strany centrální banky Fed, zkrátka dojde pára. Byznys podporující republikáni si totiž v úterním klání uchovali svoji většinu v Senátu, nicméně ztratili svoji dosud výraznou většinu ve Sněmovně reprezentantů (dolní komoře). Výsledkem je potenciálně zablokovaný Kongres, přes nějž se prezidentovi nemusí dařit své reformy protlačit.

Přečtěte si také
„Ropná zbraň“ odjištěna: Vystřelí ceny opět vzhůru?
Stručné instrukce pro investory do černého zlata

Historie vše vidí pozitivně

Co tedy lze očekávat od následujících týdnů na amerických trzích a vyzvednou si investoři svoji štědrou vánoční nadílku?

Přes předvolební pesimismus a nervozitu se nyní zdá, že situace by opravdu mohla směřovat k růstu minimálně akciových indexů. Tato úvaha je založena na předpokladu, že trhy díky výjimečně přesným prognózám politických analytiků dané rozložení svým způsobem čekaly a každý z investorů tak měl dost času jej zanést do svých strategií. Ohlášené výsledky proto nezpůsobily následující dny pád, burza (s výjimkou amerického dolaru a některých komodit jako byla ropa) naopak mírně rostla.

Dle historických dat se přitom nejedná o žádný překvapivý scénář. Alespoň tak tvrdí studie, s níž vzápětí přišla Bank of America Merrill Lynch (BAC). Dle této instituce totiž patová situace, kdy každou z komor Kongresu drží jiná strana, akciím vyhovuje mnohem více, než pokud je moc legislativy koncentrována do rukou pouze jedné partaje. Současné rozložení s republikánským prezidentem a rozděleným Kongresem tak od roku 1928 mělo přinést průměrný roční výnos indexu S&P 500 ve výši 12 %.

Jedná se přitom dle banky o mnohem lepší výsledek než v případě mnohými vzývaného scénáře, kdy by si republikáni udrželi jak Bílý dům, tak plnou kontrolu nad Kongresem. V takovém případě totiž dosahoval průměrný růst historicky pouze kolem 2 %.

Přečtěte si také
Uranový gigant míří na londýnskou burzu – a bude to velké!
Chcete vydělat na obnoveném zájmu o uran?

Na čem vydělat?

Nabízí se tedy otázka, jak této situace využít, resp. jaká akciová odvětví si vyhledat. Zde je potřeba říci, že jednotná shoda mezi analytiky nepanuje a žádná jistá investiční doporučení nelze činit! Nicméně z programů a prohlášení představitelů obou partají lze vyčíst některé sektory, které by potenciálně mohly nadále prosperovat. O jaké se tedy jedná?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Super tipy, díky!

  1
 • Zbrojaře bych nepodporoval nikdy

  0
  • Jistě je to investice s etickým rozměrem. Nicméně minimálně tzv. "velká pětka" je považována za relativně konzervativní akciovou investici, což mnohé nakonec přesvědčí k nákupu.

   0
 • thumbsup

  0
Nejnovější články