Uranový gigant míří na londýnskou burzu – a bude to velké!

Chcete vydělat na obnoveném zájmu o uran?

Kazašský gigant Kazatomprom se příští měsíc chystá vstoupit na londýnskou burzu. Tato státní společnost přitom platí za největšího světového vývozce a těžaře radioaktivního uranu, který se loni postaral o více než 20 % globální produkce této cenné komodity.
Jaderná energie prožívá renesanci
Jaderná energie prožívá renesanci

Zdá se, že londýnská burza LSE (London Stock Exchange) si může na seznam svých úspěchů přičíst další významný zářez. A to přesto, že v posledních měsících se jí příliš nedařilo.

Kvůli neustále rozdmýchávaným spekulacím o negativních dopadech Brexitu na tamní finanční sektor zde totiž panovala spíše pochmurná nálada. Hlavní akciový index FTSE 100 od března vytrvale klesal, britská libra nadále oslabovala vůči všem významným světovým měnám a řada předních bankovních a investičních domů ohlásila svůj odchod na kontinent. Britská centrální banka Bank of England tak například odhaduje, že se zahájením Brexitu zmizí z londýnské City na 5000 pracovních mís­t.

Navzdory tomu se však zdá, že Londýn zůstane pro investory i nadále vyhledávanou burzou a udrží si svůj status finančního centra globálního významu. Jako důkaz neutuchajícího zájmu může sloužit například i nedávno ohlášené IPO kazašského státního monopolu Kazatomprom, jenž se rozhodl na burze příští rok upsat až 15 % svých akcií. Firma s odhadovanou hodnotou až 4 miliard USD okamžitě vzbudila zájem investorů z celého světa.

Přečtěte si také
Kryptoměny jako nástroj elitářů a gangsterů aneb komu budou bitcoin a spol. opravdu sloužit?
Mějte se na pozoru, varují investiční guru

Uranový „zázrak“ z kazašské stepi

Proč si však Kazatomprom získal takový mediální zájem? O jakou společnost se vlastně jedná a co může nabídnout potenciálním zájemcům o nákup akcií?

Pokud se zamyslíme nad jejím předmětem podnikání, odpověď nám vyvstane celkem snadno. Jedná se totiž o kazašským státem vlastněný gigant, zabývající se těžbou, zpracováním a prodejem radioaktivního u­ranu.

K tomu má přitom naprosto ideální podmínky plynoucí nejenom z jeho monopolního postavení v rámci samotného Kazachstánu a bezprecedentní podpory státu, nýbrž i z faktu, že země je považována za největšího světového producenta této specifické komodity, jenž obstarává až 40 % roční globální poptávky. V podzemí jsou zde navíc dle kvalifikovaných odhadů ukryty až dvě třetiny známých celosvětových zásob, což z Astany činí primárního hráče na uranovém trhu.

Samotný Kazatomprom poté dle údajů z roku 2017 stojí až za 20 % uranové produkce, přičemž pozici světové těžební jedničky si dle údajů samotné společnosti drží již od roku 2011. K jeho nesporným silným stránkám patří i fakt, že se jako státní společnost může pochlubit předkupním právem na všechna budoucí objevená ložiska na kazašském území. Astana zkrátka stejně jako ostatní středoasijské republiky není zastáncem liberálního tržního kapitalismu západního střihu a svůj průmyslový klenot si pečlivě hlídá.

Zřejmě i proto ohlášené IPO mnohé překvapilo. Dle předběžných zpráv se totiž Kazatomprom rozhodl na londýnské burze upsat až 15 % svých akcií v cenovém rozsahu pohybujícím se v přepočtu kolem 15 USD za kus. Cenné papíry tak mají být přístupnější, přičemž celou transakci má mít na svědomí kazašský státní investiční fond Samruk-Kazyna. Ten si Londýn vybral pravděpodobně z důvodu vstřícnějších podmínek, které zde pro podobné ať již soukromé či státní giganty z rozvojových ekonomik panují. Je totiž všeobecně známo, že Británie je i díky své koloniální minulosti k těmto subjektům mnohem vstřícnějším místem než například Spojené státy.

Přečtěte si také
Tweety, které nelítostně otřásly burzou
Musk, Trump a spol. - aneb věty, které stály investory miliardy

Proč zrovna uran?

Zpátky však ke Kazatompromu. Čtenáře totiž jistě napadá otázka, proč je tato společnost zajímavá a jak dospěla ke své ohromné tržní kapitalizaci. Pravdou totiž zůstává, že o uranu se mezi komunitou komoditních investorů v posledních letech příliš nemluvilo.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Taky si myslím, že sotva se z toho trochu otřepali, tak je zase hned smete krize. Do téhle investice bych teď fakt nešel.

  0
  • Za mě to naopak dává smysl! Nebál bych se toho

   0
  • No to už je asi věc názoru, za mě ne.

   0
  • Tak znáte to, všechny tyhle energetické komodity jsou trochu jako ropa - jednou je jí moc, pak zase hned málo. A jednotlivé odhady se mění prakticky každý týden. Člověk na tohle musí mít cit a vyznat se v oboru - pak může pohádkově vydělat. Pokud ne, pak se najdou i méně rizikové investice s potenciálně slušným zhodnocením. Navíc platí všeobecné pravidlo, že akcie těžěbních společností jsou snadným způsobem, jak se do trhu zapojit, nicméně mají tendenci svými růsty i propady překonávat těženou komoditu.

   0
Nejnovější články