Kryptoměny jako nástroj elitářů a gangsterů?

Mějte se na pozoru, varují investiční guru

Kryptoměny se během posledních tří let staly hojně diskutovaným tématem. Jejich zastánci hovoří o vzniku revolučního platebního systému, jenž zajišťuje anonymitu, bezpečnost a rozšiřuje lidský prostor svobody. Z řad odborníků však sílí kritika, že tyto neregulované digitální peníze mohou vést k posílení elitářství finančních kruhů, upevnění moci ilegálních mocenských organizací a opresi běžných střadatelů.
Budou kryptoměnám vládnout elity?
Budou kryptoměnám vládnout elity?

Přiznejme si to hned na začátek – některé z těch příběhů zněly zkrátka příliš dobře. Ostatně bylo jich bezpočet a člověk si při jejich pročítání nutně musel klást otázku, zdali nejsou až moc růžové a tak trochu (nebo možná i značně) přikrášlené. Scénář byl přitom často velice podobný, přesto se dosud neomrzel.

Mladík na vysoké či čerstvý absolvent milující moderní technologie a vše kolem nich se na nějakém fóru či od známého dozvěděl o bitcoinu. A to ještě v dobách, kdy se tato první významná kryptoměna nacházela prakticky v prenatálním věku. Za ušetřené kapesné či z části první výplaty ji spíše z čisté zvědavosti nakoupil a na několik let pustil z hlavy. Jaká pak byla jeho radost, když následně zjistil, že naslepo provedená investice zaznamenala lepší zhodnocení, než kterého dosahují ti nejlepší investiční profesionálové! Následoval prodej, odchod z nenáviděné práce a konec nudného každodenního „přežívání“! Svět byl nově otevřen luxusu, cestování s vůní exotiky a plnění všemožných i nemožných snů a představ.

Jistě se vám tato story zdá povědomá a v některé z podob jste ji již mnohokrát zaznamenali. Nová digitální revoluce měla přinést (minimálně finanční) svobodu odvážlivcům z nastupující generace. Jenže je vše opravdu tak skvělé, jak se na první pohled zdá? Někteří přední ekonomové v posledních měsících přináší mnohem pochmurnější obrázek celé věci.

Přečtěte si také
Disponuje čínská vláda dostatkem síly k tomu, aby zničila Bitcoin?
Vliv Číny na nejvýznamnější kryptoměnu utěšeně roste

Elitářství na steroidech

Ne snad, že by nezanedbatelné procento těchto příběhů nebylo v jádru pravdivých. Díky bitcoinu a jeho kryptobratrancům pohádkově zbohatlo nemalé množství lidí, přičemž například mnohé asijské státy v čele s Čínou se ocitly v čele tohoto peletonu úspěchu.

Avšak člověk pro příklady ani nutně nemusí opouštět naši rodnou zem. Jsem si jist, že i ve vašem okolí bez větších obtíží naleznete odvážlivce, kteří si sice díky své kryptoměnové investici nepořídili nový model sportovního Jaguaru, nicméně i tak pěkně obohatili své bankovní konto. Jenže s rozšířením kryptoměn mezi veřejnost se začínají objevovat dosti vlivné hlasy, výstražně zvedající prst do výše. K překvapení mnohých se přitom jedná o dosti zvučná jména.

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas
s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
* povinné údaje
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Přesně to mě taky mnohokrát napadlo :))

    0

Nejnovější články