App-pokalypsa – 20 odvětví, které nejvíce mění nové technologie

Uvědomujeme si dostatečně dopady IT revoluce?

Ikona rakouské ekonomie Joseph Schumpeter vytvořil ve čtyřicátých letech 20. století termín „kreativní destrukce“, aby popsal způsob, jakým technologický pokrok zlepšuje životy mnoha lidí na úkor menšiny, která na něj může i doplatit. Dnes toto spojení můžeme opět s úspěchem oprášit.
Jak se popasuje s nástupem nejnovějších technologií vaše odvětví?
Jak se popasuje s nástupem nejnovějších technologií vaše odvětví?

Ke kreativní destrukci došlo během průmyslové revoluce, když stroje a inovace ve výrobním procesu, jako je například montážní linka, vytlačily řemeslnou výrobu. Zatímco ekonomika jako celek z těchto zlepšení těží, ti jejichž pracovní místa zanikla, už s podobným optimismem na změny nehleděli. Jejich povolání zanikla a už se nikdy nevrátila. Jim potom nezbylo nic jiného než se pokusit uchytit v jiném oboru, což se také ne každému musí podařit.

Kreativní destrukce

Mainstreamová ekonomická teorie říká, že lidem, kteří vlivem inovací výrobního procesu přijdou o svá pracovní místa, vzniknou místa nová, právě díky oné nastalé změně v průmyslu.

Takovým příkladem může být automobil, který vytlačil z tehdejších cest koňské povozy. Zatímco výrobci kočárů a vozkové viděli, jak jejich pracovní místa mizí, vzniklo mnohem více nových pracovních míst v továrnách na automobily, při výstavbě nových silnic a mostů a v dalších navázaných průmyslových odvětvích. Česká ekonomika se svou závislostí na automobilovém průmyslu by mohla vyprávět.

Tentokrát by dokonce mohla destrukční složka inovace převažovat nad tou kreativní.

V devatenáctém století, když ztratili svou práci textilní pracovníci, došlo v Anglii k nepokojům tzv. Ludditů, kteří chtěli ničit stroje a překazit jejich zavádění v továrnách, protože se domnívali, že je okrádají o práci. Nebo operátor výtahu byl neodlučitelně spjatý s každým takovým zařízením až do doby, než byly tyto výtahy nahrazeny mechanickými, které používáme dodnes. Na začátku nynějšího tisíciletí pak byli například výrobci fotografických filmů nahrazeni digitálními fotoaparáty. Společnost Kodak, která kdysi zaměstnávala mnoho desítek tisíc pracovníků následně musela podat návrh na konkurz.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články