5 otázek, které byste si měli položit, než investujete do startupu

Potenciál obrovského zhodnocení se specifickou rizikovou složkou

Investování finančních prostředků do mladé společnosti má potenciál přinést významný výnos, ale nejedná se o investici bez rizika. Neexistují žádné záruky, že se začne startupu skutečně dařit a pokud společnost neuspěje, investor může odejít s prázdnýma rukama. Pokud se chcete ponořit do vod angel investování nebo investovat do startupu prostřednictvím crowdfundingové platformy, měli byste si nejdříve položit pětici důležitých otázek.
Důkladné prostudování hospodaření konkrétního startupu je základem úspěchu.
Důkladné prostudování hospodaření konkrétního startupu je základem úspěchu.

#1 Jaká bude má angažovanost v řízení podniku?

Úroveň vašeho osobního zapojení, přímo odpovídá typu investice. Osoba, která investuje do startupu prostřednictvím crowdfundingové platformy bude mít minimální či nulovou interakci s týmem, který startup spouští. Angel investor však dostane do rukou naprosto odlišný scénář.

Je třeba si dopředu uvědomit jako moc chcete být angažovaní do vedení mladé společnosti.

Angel investor dostane výměnou za jím vložený kapitál majetkový podíl ve společnosti, což znamená, že bude mít také příležitost podílet se vedle zakladatelů společnosti na rozhodování o dalším směřování startupu. Je třeba si proto před takovou investicí uvědomit, jak moc nebo jak málo angažovaní do vedení startupu chcete být, než do něj vložíte svou investici.

 

#2 Jaký je časový rámec investice?

Na každý úspěšný startup zaplňující novinové titulky, protože uspěl takřka přes noc, připadají stovky možná i tisíce méně úspěšných společností, které potřebují roky, aby se dostaly do zisku. Investování je dlouhodobá hra, ve které je důležité mít nějakou představu o časové ose konkrétní investice, abyste ji mohli porovnat s osobním očekáváním. Zatímco někteří investoři budou spokojeni s návratností za deset let, jiní nebudou chtít čekat déle než pět let.

Přečtěte si také
Oblíbený DJ celebrit se stal úspěšným angel investorem
Mick Batyske sdílí tři kritické lekce o startupovém investování
Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články