Venture kapitálové firmy investují miliardy dolarů do budoucnosti automobilů

Budoucnost automobilového průmyslu si můžeme představit tak, že uměle inteligentní elektromobily budou jezdit chytrými městy jako malé balíčky na dopravníkovém pásu z jednoho cíle do druhého.

Na splnění této představy hojně pracují Venture kapitálové společnosti, které ve třetím čtvrtletí letošního roku, podle zprávy Pricewaterhou­seCoopers, vložily 1,9 miliardy dolarů do moderních automobilových technologií.

Společnost Lucid Motors, která je velkým konkurentem Tesly, získala nejvíce prostředků: celkem miliardu dolarů od Saudského veřejného investičního fondu. Z pěti největších dohod za poslední čtvrtletí, jsou potom tři spojeny se společnostmi se zaměřením na samořídící automobily. Konkrétně se pak jedná o startupy Pony.ai, ThinCl a Zoox.

Nejvíce pozoruhodné je, jakým způsobem investice do moderních technologií za posledních pár let vzrostly. Od konce roku 2016 získaly tyto automobilky na investicích kvartálně mezi 100 a 350 miliony dolarů. V posledním čtvrtletí pak dvě investice naprosto překonaly veškeré předchozí. Už zmiňovaná miliardová investice do společnosti Lucid Motors a pak investice do společnosti Zoox ve výši 500 milionů dolarů.

Výrobci automobilů projevují poměrně velký zájem podílet se na vývoji elektrických vozidel, i když zatím toto odvětví negeneruje žádné zisky a ještě blízké budoucnosti ani vydělávat nemusí. Tesla, která vyrábí pouze elektromobily neustále bojuje v červených číslech, zatímco společnost General Motors plánuje první zisk ze své divize elektromobilů až na rok 2021. V současnosti stále není poptávka po inteligentních vozidlech příliš velká, ale pokrokoví zákazníci je jistě budou brzy vyžadovat.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Nejnovější články

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.