Mizí snad manipulace s cenou Bitcoinu? Možná se brzy dočkáme zřízení bitcoinového ETF

Jeho nízká volatilita by mohla napovídat, že ano

Bitcoin je od svého vzniku charakterizován velmi vysokou volatilitou. V minulosti byli největší bitcoinoví investoři označovaní jako velryby, obviňovaní z manipulace s jeho cenou. Během posledních několika dnů se však dostala cenová volatilita Bitcoinu na nejnižší úroveň za poslední rok. Americká komise pro cenné papíry (SEC) by pak pravděpodobně měla vidět zklidnění v cenové oscilaci největší kryptoměny jako pozitivní signál.
Volatilita Bitcoinu klesá, co na to SEC?
Volatilita Bitcoinu klesá, co na to SEC?

Nízká volatilita naznačuje, že investoři Bitcoin ve větší míře drží

Cenové pohyby Bitcoinu v poslední době skutečně klesají. Podle údajů společnosti Highcharts je index volatility největší kryptoměny pro posledních 30 dní 1,71 procenta a pro posledních 60 dní pak 2,43 procenta.

Zákonodárci a regulátoři mohou považovat stabilizaci cen Bitcoinu za pozitivní znamení, a rovněž investoři mohou začít více uvažovat o kryptoměně jako potenciální náhradě zlata – uchovatele hodnoty. Jak navíc řekl finanční expert FXEmpirer Bob Mason: “Nízká volatilita může být také důkazem, že mizí manipulace s cenami ze strany velkých hráčů.“

Přečtěte si také
„Bitcoin je mnohem lepším uchovatelem hodnoty než zlato!“
Říká analytik kryptoměnového trhu Lou Kerner

Tento nový trend také podle Masona naznačuje, že investoři Bitcoin ve větší míře drží. “Po divokých cenových výkyvech to vypadá, že investoři nacházejí v Bitcoinu dlouhodobější zalíbení. Už se tak často nejedná o denní spekulativní obchodování, ale spíše běh na dlouhou trať.“

“Na druhé straně to mohou být právě tradeři, kteří mohou být jediní, kdo nebude spokojený s plynulými a mírnými cenovými fluktuacemi. Právě krátkodobí obchodníci hledají ostré cenové výkyvy nebo vysokou volatilitu. Tyto vlastnosti pro ně dělaly toto finanční aktivum donedávna velmi atraktivním. S rostoucí volatilitou se zvyšuje i potenciál rychlejšího zisku. Ruku v ruce s tím však samozřejmě jde i vyšší riziko,“ dodal Mason.

Vývoj ceny a volatility Bitcoinu za poslední kalendářní rok 

 

Vysoká volatilita naznačovala potenciální manipulaci s cenou

Neurčitá cenová trajektorie Bitcoinu mohla nadělat vrásky většině žadatelů o řízení bitcoinového ETF, neboť byla pravděpodobně jedním z hlavních faktorů, které motivovaly SEC k odmítnutí žádostí o zřízení burzovně obchodovatelných fondů. Americká komise pro cenné papíry konkrétně uvedla, že nevěří přesvědčení, že je Bitcoin jednoznačně odolný vůči cenové manipulaci, právě díky jeho vysoké volatilitě.

Například v dokumentu, kde SEC zdůvodňuje své druhé zamítnutí žádosti bratrů Winklevossových o zřízení bitcoinového ETF je zmíněno, že by tradeři mohli manipulovat s cenami aktiva, kvůli nízkým objemům obchodů a dodává: “Dokumentace bitcoinového ETF uvádí, že cenová dynamika Bitcoinu je výsledkem spekulací ohledně jeho budoucí hodnoty a že pravděpodobně bude i nadále pokračovat, což v našich očích diskvalifikuje Bitcoin, jako vhodné podkladové aktivum ke zřízení burzovně obchodovatelného fondu.“

Přečtěte si také
Proč ještě nevzniklo bitcoinové ETF?
Několik potenciálních správců fondu se o jeho zřízení pokusilo a neuspělo

Zákonodárci viděli vysokou volatilitu Bitcoinu, také jako velmi škodlivou. V červenci se zástupci SEC museli zúčastnit slyšení bankovního výboru senátu, aby vysvětlili rizika, která představuje volatilita Bitcoinu i dalších kryptoměn.

V senátu si tak mohli regulátoři například vyslechnout velké obavy senátorů z extrémní volatility kryptoměn. Jak uvedl v té době předseda SEC Jay Clayton pro časopis Fortune: “Nedávno jsme byli u Bitcoinu svědky volatility, která není k vidění u žádného jiného cenného aktiva, což představuje při zřizování plánovaného ETF velký problém.“

Může tedy pomoci nynější uklidnění rozbouřených bitcoinových vod k změně postoje SEC a případnému zřízení ETF? Uvidíme, ale jeden z hlavních protiargumentů komise, jak se zdá, může být již brzy bezpředmětným.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články