S chladnou hlavou proti davovému šílenství

Investování v době krize: Riziková strategie s potenciálem velkého výnosu

Poslední finanční krize z roku 2008 a následná velká recese je ve vzpomínkách mnoha investorů stále poměrně čerstvou událostí. Velká část z investorů viděla, jak jejich portfolia ztrácí na hodnotě o 30 procent i více. Místo toho, aby se však během těžkých medvědích časů lidé chovali racionálně, mají tendenci přehánět a celou situaci ještě zhoršovat.
Novinové titulky amerických deníků informují o příchodu finanční krize. Zdroj: flickr.com
Novinové titulky amerických deníků informují o příchodu finanční krize. Zdroj: flickr.com

V současnosti žijeme v nejdelším novodobém bezkrizovém období. Další krize tak může číhat za dveřmi a o jejím potenciálním spouštěči čile spekuluje řada finančních expertů a ekonomů. Může se jednat o následky vystoupení Spojeného království z Evropské unie, dopady americké celní války, krach velkých italských bank, jejichž hospodářskou situaci můžeme eufemisticky nazvat mizernou, nebo jakákoliv jiná černá labuť.

Nejde tedy o to, zda krize přijde, ale spíš o to, kdy se objeví. Mnoho lidí pak má tendenci panikařit a prodávat svá investiční aktiva za nízké ceny. Existuje však také malá skupina trpělivých, metodických investorů, kteří vidí kolaps trhů jako jednoznačnou příležitost k nákupům.

Nejde o to, zda krize přijde, ale spíš o to, kdy se objeví.

Investování během krize je nepochybně riskantní, neboť časový horizont a rozsah obnovy světové ekonomiky je přinejmenším nejistý. Dvojitá recese je také reálnou možností a snaha o úspěšné nalezení dna takové krize je také do jisté míry záležitostí štěstí. Přesto mohou investoři, kteří jsou schopni investovat své volné finanční prostředky během krize, aniž by posléze propadli iracionálnímu strachu a úzkosti, v průběhu oživení hospodářství zaznamenat významné výnosy.

Přečtěte si také
10 důvodů, proč je náročné být skutečným „inteligentním investorem“ - 1. díl
Jak se vám daří následovat učení Bena Grahama?
 

Jak krize ovlivňuje investory

Investoři se obecně nechovají tak, jak předpovídá tradiční finanční teorie, ve které se každý jedinec chová racionálně a snaží se o maximalizaci vlastního užitku. Lidé se spíše chovají nerozumně, a především v době, kdy hospodářství zažívá nějaký chaos nechávají emoce ovlivňovat svůj úsudek. Rozvíjející se oblast behaviorální ekonomie se dokonce snaží popsat, jak se lidé na finančních trzích skutečně chovají oproti tomu, jak finanční teorie předpokládá, že by se chovat měli.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články