Víte, jak Nasdaq vydělává peníze?

Seznamte se s nejstarším elektronickým burzovním trhem na světě

Nasdaq propojuje investory a tradery, kterým pomáhá vydělávat peníze, se společnostmi, kterým naopak pomáhá získat na burzovním trhu finance na rozvoj podnikání. Průkopník elektronického burzovního trhu v současnosti spravuje 90 různých trhů a burz v 50 zemích světa.
Nasdaq (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) je nejstarší elektronický burzovní systém na světě.
Nasdaq (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) je nejstarší elektronický burzovní systém na světě.

Deset procent světových burzovních transakcí se odehrává v systémech Nasdaq, jenž zároveň vytváří domov pro více než 4 tisíce kótovaných společností s tržní kapitalizací přes 14 bilionů (14 000 000 0­00 000) dolarů a více než 10 tisíc korporátních klientů.

Nasdaq pomohl společnostem jako Apple, Microsoft nebo Intel, stát se tím, čím jsou dnes. Tito technologičtí giganti využili první elektronický systém v počátcích svého fungování, aby rychle získaly kapitál potřebný k růstu a v dnešní době již byly miliardovými podniky.

V druhém čtvrtletí letošního roku Nasdaq ve své zprávě přiznal tržby ve výši 615 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 3 procenta. Čistý zisk byl potom vyčíslen na 162 milionů dolarů. Odkud však pocházejí všechny tyto peníze? Stručně řečeno Nasdaq účtuje každé společnosti, která má své akcie na platformě, poplatky za transakce a související služby jako je nabídka tržních dat.

Burzovní systém spravuje, provozuje a nabízí různé produkty a služby prostřednictvím čtyř různých obchodních segmentů. Pojďme se na ně podívat blíže.

Přečtěte si také
Buffett letos daroval charitě rekordní částku
Věštec z Omahy tak pokračuje v plnění svého slibu z roku 2006.

#1 Tržní služby

V tomto segmentu se účtují poplatky za transakce obchodované hotovostním kapitálem, derivátové transakce, obchodování s měnami a komoditami, clearingové služby a makléřské služby spojené se správou cenných papírů. Kromě toho je také podporované obchodování s fondy obchodovanými na burze (ETF). Ve vybraných zemích pak nabízí také služby pro zprostředkování, zúčtování, vypořádání případně i depozitáře cenných papírů.

Všechny tyto služby jsou zajišťovány transakční platformou společnosti Nasdaq, která je srdcem její technologie. Platforma umožňuje různým účastníkům trhu požadovaný přístup k objednávkám, zpracování kotací anebo provádění reportování podle potřeby. Za všechny tyto služby si Nasdaq samozřejmě účtuje poplatek.

Ve 2. čtvrtletí roku 2018 činily tržby z oblasti zmíněných služeb 237 milionů dolarů, došlo tak k meziročnímu nárůstu o 7 procent.

#2 Kótovací služba

Nasdaq nabízí i řešení pro společnosti, které potřebují získat potřebný kapitál. Účtuje si poplatek za Listing stejně jako za nadcházející IPO, případně přechod společnosti z jiných burz na Nasdaq.

S 89 novými listingy za poslední sledované období vykazoval tento segment tržby 72 milionů dolarů čili 12 procent z celkových tržeb.

#3 Informační služba

Tento segment obsahuje produkty pro poskytování dat a indexového licencování. Datové produkty a služby zahrnují šíření vlastních dat a dat třetích stran, což jsou v podstatě informace spojené s obchodováním – nejčerstvější ceny a množství jednotlivých akcií, které mohou být koupeny nebo prodány. Každý z účastníků trhu potřebuje tržní informace pro své výzkumné, obchodní a investiční aktivity.

Přečtěte si také
Warren Buffett radí: Jak se chovat při korekci trhů?
Začínáte mít strach z krize a následného poklesu finančních trhů? Buffettovy tipy vám pomůžou

Pokud se chce akciová společnost stát součástí například populárního indexu Nasdaq-100, tak za indexové licencování společností opět Nasdaq účtuje poplatek. V současnosti je k dispozici více než 39 tisíc indexů, které jsou ovládány prostřednictvím Nasdaq Global Index Family.

V neposlední řadě pak poskytuje vlastní kalkulace pro klienty na jejich vybraném souboru cenných papírů. Tržby za informační služby dosáhly v druhém čtvrtletí 175 milionů dolarů.

#4 Zprostředkovatelská činnost

Tento segment řeší požadavky více než 10 tisíc firemních klientů rozdělených na podnikovou a tržní skupinu.

Podnikové řešení zahrnuje služby pro vztahy s investory (obsah, analytika, poradenství a komunikační nástroje), public relations (řízení vztahů s veřejností prostřednictvím cíleného kontaktování, tiskových zpráv, sociálních médií a webcastů) a správy (služba pro efektivní komunikaci a spolupráci mezi jednotlivými podílníky).

Tržní řešení pak pokrývá diverzifikovanou zákaznickou základnu Nasdaqu: globální burzy, clearingové společnosti, depozitáře cenných papírů, regulátory trhu, banky, makléřské firmy a korporátní společnosti. Pro obchodování, zúčtování, vypořádání, dohled a šíření informací je k dispozici široká škála řešení.

Výnosy v této oblasti dosáhly ve druhém čtvrtletí 125 milionů dolarů.

Závěr

Nasdaqu se podařilo diverzifikovat svou nabídku tak, aby udržel krok s vývojem na trhu. Zdroji příjmů mu pak jsou transakční poplatky a licenční poplatky, výnosy z datových produktů, jakož i technologické produkty a služby. Prostřednictvím vyvážené kombinace přirozeného růstu, akvizic a fúzí si udržuje postavení jedné z největších světových burz.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články