Investiční tip? Těžařský obr Bitmain vstupuje na burzu

Jedná se o rozumnou investici?

Minulý týden poskytl jako první CoinDesk přístup k dokumentům velmi očekávaného IPO společnosti Bitmain. Výrobce čipů určených k těžbě kryptoměn je jednou z největších společností kryptoměnového průmyslu z hlediska tržeb. Vyvstává tedy otázka, zda je potenciální investice do akcií této společnosti rovněž investicí do kryptoměn.
Největší výrobce kryptoměnového těžebního hardwaru – Bitmain, zdroj: wikimedia.com
Největší výrobce kryptoměnového těžebního hardwaru – Bitmain, zdroj: wikimedia.com

Vypadá to, že se objevuje nový typ kryptoinvestice – reálné akcie společnosti kótované na burze. Jedná se o tradiční sázku na finanční a provozní sílu společnosti a makroekonomický výhled podniku s jedním rozdílem. Ten spočívá v jednoznačné orientaci společnosti na kryptoměny. Zde se nám tak začínají věci trošku komplikovat.

Jak nahlížet na Bitmain?

Podíl kryptoměn na celkových aktivech společnosti představuje přibližně 28 procent. Znamená to, že snad můžeme ke společnosti přistupovat jako ke kryptoměnovému fondu, které by se měly brzy objevit, jak mnoho lidí navrhuje? Odpověď zní ne.

Přečtěte si také
Proč ještě nevzniklo bitcoinové ETF?
Několik potenciálních správců fondu se o jeho zřízení pokusilo a neuspělo

Přestože kryptoměny hrají významnou roli ve fungování a zdraví celého Bitmainu, ostatní aktiva (převážně fyzický inventář a finanční nástroje) nabízejí různé druhy rizika a diverzifikace. Navíc nebudou kryptoměny zanesené v rozvaze společnosti přeceňovány ihned, když se změní jejich cena na trhu, takže býčí trh nebude mít přímý dopad na rozvahu společnosti a naopak. (Samozřejmě že pozitivně ovlivní hospodaření společnosti tím, že vzroste poptávka po těžebních zařízeních)

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články