Elon Musk v problémech: americká komise pro cenné papíry ho obvinila z podvodu

SEC chce odstranit Muska z ředitelské pozice Tesly

Americká komise pro cenné papíry žaluje generálního ředitele společnosti Tesla. 7. srpna měl vydat falešné a zavádějící prohlášení ve svém tweetu, podle něhož měl údajně nabídku na převzetí automobilky do soukromých rukou za cenu 420 dolarů za akcii. SEC tvrdí, že si Musk byl vědom, že na stole takovou nabídku nemá a obviňuje ho z vědomého uvedení veřejnosti v omyl.
CEO společnosti Tesla – Elon Musk
CEO společnosti Tesla – Elon Musk

Akcie výrobce elektromobilů klesly po vydání těchto zpráv až o 14 procent. SEC prohlásila, že Muskův původní tweet o převzetí Tesly do soukromých rukou byl falešný a zavádějící. Navíc pokračoval dalším oznámením nezakládajícím si na pravdě: “Podpora investorů je potvrzena. Jediné, co stojí v cestě převzetí je hlasování akcionářů.“ Tento tweet měl údajně způsobit tržní chaos a poškodit investory.

“Musk věděl, že obě z těchto tvrzení jsou falešná či zavádějící, protože pro ně neměl žádný reálný základ. Když vyšel s těmito informacemi ven, musel vědět, že nikdy neproběhly žádné diskuze o převzetí do soukromých rukou za 420 dolarů za akcii s žádným potenciálním zdrojem dostatečných finančních prostředků. Rovněž neprovedl žádný průzkum, zda by současní investoři nemohli zůstat v Tesle, i jako soukromé společnosti, prostřednictvím k tomu zřízenému účelovému fondu, nebo zda podporují případný převod Tesly,“ zaznělo v prohlášení komise.

Přečtěte si také
Tesla na rozcestí: 5 velkých výzev, kterým bude nyní čelit
Kam povedou další kroky Elona Muska?

Jihoafrický rodák reagoval na obvinění ze strany SEC následovně: “Neoprávněné jednání ze strany SEC ve mně zanechává hluboký smutek a zklamání. Vždycky jsem se snažil podnikat transparentní kroky v nejlepším zájmu investorů. Čestnost a bezúhonnost jsou nejdůležitějšími hodnotami v mém životě a fakta ukazují, že jsem je nikdy v žádném případě neohrozil.“

Kde leží pravda?

Jak už bylo řečeno, Musk 7. srpna oznámil, že získal finanční prostředky na celý obchod a poslední zbývající krok, který je třeba splnit k dotažení procesu je souhlas investorů. O několik týdnů později však ohlásil, že se Tesla soukromou společností nestane. Musk nakonec prozradil, že financování této dohody ve skutečnosti zajištěno nebylo a že byly diskuse utnuty už v jejich raných fázích. K situaci se tehdy Elon Musk vyjádřil následovně: “Po zvážení všech faktorů jsem se včera sešel s představenstvem společnosti a oznámil mu, že by bylo podle mého názoru lepší, aby zůstala Tesla veřejná, představenstvo souhlasilo.“

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články