O 10 let později: Warren Buffett a finanční krize

Způsob, jakým se s finanční krizí vypořádal věštec z Omahy

Nyní je to již deset let od doby, co finanční krize otřásla americkými trhy. Některé přeceněné a slabší společnosti nepřežily, zatímco mnoho společností se zdravou ekonomickou kondicí a širokými finančními rezervami se z krize dostalo ještě silnějších, než když do ní vstupovalo. Jednou ze společností v této kategorii je i konglomerát Berkshire Hathaway vedený Warrenem Buffettem.
3. nejbohatší člověk planety – Warren Buffett
3. nejbohatší člověk planety – Warren Buffett

Zde nabízíme přehled toho, jak Buffett pravděpodobně viděl události předcházející krizi, jak přeměnil ekonomické zmatky ve velké zisky pro Berkshire a jak se můžete z Buffettovy investiční strategie poučit a využít tak příští burzovní kolaps k vlastnímu prospěchu.

Předpovídal Warren Buffett příchod finanční krize?

Ne tak docela. Ani věštec z Omahy nebyl schopný předpovědět načasování krize a jak špatné věci se nakonec stanou. Nicméně podařilo se mu už odpředu formulovat klíčové faktory, které by k budoucí krizi vést mohly – finanční deriváty a bydlení.

Ve skutečnosti setrvával v bezprecedentním úsilí, ve kterém se snažil varovat investory před deriváty. Buffett dopředu zveřejnil část svého výročního dopisu akcionářům z roku 2003 v časopise Fortune. V dopise nazval deriváty doslova „finančními zbraněmi hromadného ničení“. O několik let později Buffett předpověděl, že by mohly právě deriváty způsobit systémový problém v konkrétním odvětví.

Přečtěte si také
Buffettovo Berkshire Hathaway investovalo do indické společnosti Paytm
Stojíme u zrodu dalšího Amazonu?

Jednalo se o problém na trhu s bydlením, konkrétně pak jednoduchost, s jakou mohli Američané dosáhnout v této době na hypotéky a pořízení si vlastních domovů. Nepřipomíná vám to něco? V roce 2005 Buffett poznamenal: “Pokud kupujete bydlení, jehož financování je zajištěno někým jiným domnívajícím se, že nenese žádné riziko, protože má za zády vládu zaručující se v případě nutnosti peníze prostě zaplatit, všichni se cítí šťastní.“

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články