O 10 let později: Warren Buffett a finanční krize

Způsob, jakým se s finanční krizí vypořádal věštec z Omahy

Nyní je to již deset let od doby, co finanční krize otřásla americkými trhy. Některé přeceněné a slabší společnosti nepřežily, zatímco mnoho společností se zdravou ekonomickou kondicí a širokými finančními rezervami se z krize dostalo ještě silnějších, než když do ní vstupovalo. Jednou ze společností v této kategorii je i konglomerát Berkshire Hathaway vedený Warrenem Buffettem.
3. nejbohatší člověk planety – Warren Buffett
3. nejbohatší člověk planety – Warren Buffett

Zde nabízíme přehled toho, jak Buffett pravděpodobně viděl události předcházející krizi, jak přeměnil ekonomické zmatky ve velké zisky pro Berkshire a jak se můžete z Buffettovy investiční strategie poučit a využít tak příští burzovní kolaps k vlastnímu prospěchu.

Předpovídal Warren Buffett příchod finanční krize?

Ne tak docela. Ani věštec z Omahy nebyl schopný předpovědět načasování krize a jak špatné věci se nakonec stanou. Nicméně podařilo se mu už odpředu formulovat klíčové faktory, které by k budoucí krizi vést mohly – finanční deriváty a bydlení.

Ve skutečnosti setrvával v bezprecedentním úsilí, ve kterém se snažil varovat investory před deriváty. Buffett dopředu zveřejnil část svého výročního dopisu akcionářům z roku 2003 v časopise Fortune. V dopise nazval deriváty doslova „finančními zbraněmi hromadného ničení“. O několik let později Buffett předpověděl, že by mohly právě deriváty způsobit systémový problém v konkrétním odvětví.

Přečtěte si také
Buffettovo Berkshire Hathaway investovalo do indické společnosti Paytm
Stojíme u zrodu dalšího Amazonu?

Jednalo se o problém na trhu s bydlením, konkrétně pak jednoduchost, s jakou mohli Američané dosáhnout v této době na hypotéky a pořízení si vlastních domovů. Nepřipomíná vám to něco? V roce 2005 Buffett poznamenal: “Pokud kupujete bydlení, jehož financování je zajištěno někým jiným domnívajícím se, že nenese žádné riziko, protože má za zády vládu zaručující se v případě nutnosti peníze prostě zaplatit, všichni se cítí šťastní.“

Celý článek je přístupný pouze komunitě Warengo
Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Nejnovější články