Rada investorům: Nepředpokládejte automaticky, že jste lepší než průměr

Většina z nás přeceňuje vlastní schopnosti

Nadměrná sebedůvěra přináší v rámci investování řadu nesnází. Ačkoliv se jedná o dobře známý problém, často je špatně pochopen a většinou ho vnímáme tak jako by se nás netýkal. Jsme přesvědčeni, že netrpíme chorobou nadměrné sebedůvěry. Existuje však celá řada příkladů, které potvrzují opak – většina lidí v místnosti si například bude myslet, že je nadprůměrným řidičem. Jak však podcenění tohoto problému může ovlivnit naše investiční rozhodování?
Jak dlouho budeme svědky býčího trhu na akciových trzích? Zdroj: pixabay.com
Jak dlouho budeme svědky býčího trhu na akciových trzích? Zdroj: pixabay.com

Investiční prostředí je plodnou oblastí, kde lze identifikovat a pochopit negativní důsledky nadměrné sebedůvěry. U mnoha investorů se projevuje například tím, že vytvářejí ekonomické prognózy nebo se snaží časovat vstupy do obchodů (abychom jmenovali pouze dva příklady), protože je považují za klíčové pilíře své snahy i přes omezené důkazy o jejich účinnosti.

Ve světě investic je přehnaná sebedůvěra typickou charakteristikou všech neúspěšných investorů. V prostředí definovaném nejistotou si žádáme jistotu, přesvědčení a důvěru, zatímco obezřetnost, aplikace pravděpodobnosti a kritické myšlení jsou často považované za nedostatek znalostí nebo odbornosti.

Ačkoliv se o přílišném sebevědomí často diskutuje, zůstávají zde nejasnosti, co skutečně znamená. Výzkum z roku 2007, který provedli Don Moore a Paul Healy, usiloval o jasné rozlišení odlišných typů nadměrné sebedůvěry a definoval je jako přeceňování, nadhodnocování a nadměrná přesnost úsudku. Pojďme si tyto tři typy nadměrné sebedůvěry rozebrat blíže.

Přečtěte si také
Jak investovat do small-caps akcií? Nalezněte další Apple nebo Amazon
Připravte se, že pokaždé mít úspěch nebudete

Přeceňování

Jedná se o příliš optimistický pohled na naše schopnosti nebo výkonnost. Zpravidla takto zveličujeme úspěch našich investičních rozhodnutí. Jak zdůrazňuje Don Moore ve své další studii zpracované v kooperaci s Derekem Shatzem z roku 2017, zdá se, že existuje vzorec, kdy jednotlivci nadhodnocují své schopnosti v případě náročných úkolů, a naopak podceňují v případě úkolů snadných. Investování by jistě spadlo do té první kategorie.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články