Těžba zlata vyžaduje ročně téměř 20x více energie než těžba Bitcoinu

Investovali byste milion korun raději do Bitcoinu nebo zlata?

Podle společnosti LongHash se každoročně spotřebuje na těžení vzácného kovu více než 87,3 miliardy dolarů. V případě nejrozšířenější kryptoměny hovoříme pouze o 4,3 miliardy. Dobývání zlata sice ve své podstatě vyžaduje téměř 20x více energie v porovnání s náklady na těžbu Bitcoinu, od počátku roku 2017 však musíme poslouchat, že růst nákladů na těžbu kryptoměn negativně ovlivňuje životní prostředí.
Tržní kapitalizace zlata zatím kryptoměny drtí. Je 40x větší.
Tržní kapitalizace zlata zatím kryptoměny drtí. Je 40x větší.

Nesrovnáváme hrušky s jablky?

V současné době se hodnota trhu s kryptoměnami pohybuje okolo hodnoty 200 miliard dolarů, zatímco celková tržní kapitalizace zlata se odhaduje na zhruba 8 bilionů. Vzhledem k obrovskému rozdílu v ocenění obou trhů, mohou analytici na jednu stranu tvrdit, že enormní náklady na energii potřebnou k těžbě zlata jsou opodstatněné.

Tato myšlenka však stojí na předpokladu, že jediným účelem Bitcoinu je rozšíření nabídky dominantní kryptoměny a zajištění jeho dostatečného množství v oběhu, které odpovídá rostoucí poptávce po digitálních aktivech.

Přečtěte si také
Za vznik Bitcoinu není výhradně zodpovědná finanční krize z roku 2008
Alespoň podle harvardského profesora ekonomie

Bitcoin i všechny další šifrovací nástroje na trhu, se však rovněž podílí na vypořádání peněžních transakcí. To znamená, že bychom neměli porovnávat pouze náklady na těžbu Bitcoinu s těžbou zlata. Přesnější by bylo srovnávat náklady na těžbu kryptoměn a souhrnné náklady na těžbu i převody zlata.

Velkoobchodníci s cennými kovy se nachází po celém světě. Kromě Londýnského trhu drahých kovů (LBMA), největšího velkoobchodního trhu se zlatem a stříbrem, a jeho clearingových partnerů HSBC, ICBC, Standard Bank, JP Morgan, Scotiabank and UBS, existuje mnoho zúčtovacích středisek a makléřů, kteří dohlížejí nad převody tradičního uchovatele hodnoty.

Pokud tedy sečteme náklady spojené s těžbou zlata a náklady clearingových bankovních domů a agentur, které umožňují fyzický převod zlata v rámci mezinárodního obchodu, s náklady spotřebovanými na těžbu Bitcoinu, dojdeme k obrovskému rozdílu.

Argumenty proti využívání energie na těžbu kryptoměn také nezohledňují rychlost, s jakou dochází k přijímání obnovitelných zdrojů energie. Do budoucna již tato otázka nemusí být vůbec na místě. V některých oblastech zeměkoule, jako je například Chile a Jihozápad Číny, je nabídka zelené a obnovitelné energie tak hojná, že je nabízena zdarma domácnostem i korporacím.

Samozřejmě je jasné, že se většina těžebních center v současnosti spoléhá na neobnovitelné zdroje energie. Zvykem bývá, že je neobnovitelná energie levnější než ta obnovitelná. Problém využívání energie však analytici využívají pouze proti Bitcoinu, ačkoliv se nejedná pouze o jeho soukromý problém. Stejné argumenty by se dali použít i v případě stříbra, zlata, fiat peněz nebo jakékoliv jiné formy peněz, která je v současné době k dispozici.

Přečtěte si také
Paříž Saint-Germain spouští vlastní kryptoměnu
Podílejte se na řízení klubu prostřednictvím blockchainu

Bezvýznamný problém

Jak uvedl John Lilic, ze společnosti Ethereum blockchain development studio ConsenSys, jednotkové náklady na každou transakci v kryptoměnách jsou vyšší než v případě bank a starších platebních systémů. Jak se ovšem průmysl přibližuje k optimalizačním energetickým systémům, spotřeba energie na jednotlivou krypto transakci se stanou podružným problémem, zejména pokud jde o Ethereum.

“Skutečná otázka je, zda hrubé náklady na energetickou neefektivitu stojí za výhody, které kryptoměny přináší. Moje odpověď je že ano! Ale stojí to za to jenom v případě, že náš průmyslu bude i nadále usilovat o zvýšení energetické účinnosti transakčního systému.“

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články