Jediná věc, kterou potřebujete vědět o další recesi

Recese jsou nevyhnutelné – ale jsou skvělými možnostmi k nákupu

Posledních 9 a půl roku je pro investory takřka neuvěřitelných. Americký index S&P 500, který je pravděpodobně nejlepším měřítkem amerického burzovního trhu a ekonomického zdraví vzrostl o 334 procent, německý DAX o 313 nebo japonský Nikkei 225 o 323 procent. Akcie tak rostly za období od poslední krize bez výjimky po celém světě, přičemž roční průměrný výnos jednotlivých indexů se pohybuje mezi 15 a 16 procenty. Ale jak říká stará pravda: Nic neroste do nekonečna.
Dnes již k investování na finančních trzích nemusíte fyzicky navštěvovat burzu. Stačí vám počítač a přístup k internetu.
Dnes již k investování na finančních trzích nemusíte fyzicky navštěvovat burzu. Stačí vám počítač a přístup k internetu.

Nenechte se zmást – další krize přijde

Od roku 1950 prodělal index S&P 500 celkem 36 samostatných korekcí. Hodnota indexu, který se skládá z 500 velkých, známých a často nadnárodních společností, klesla v těchto obdobích alespoň o 10 procent. Z toho vyplývá, že akciový trh zasáhne podobná korekce v průměru jednou za necelé dva roky. Poklesy trhů jsou tak mnohem častější, než si pravděpodobně uvědomujeme.

Přečtěte si také
Jak vydělat na finanční krizi? Inspirujte se těmito pěti investorskými esy
Investoři, kteří dokážou nakupovat akcie se „slevou“

Další faktor, který často přehlížíme, je nevyhnutelnost další recese. Navzdory tomu, že centrální banky ovlivňují měnovou politiku jednotlivých zemí a vlády využívají nástrojů fiskální politiky, jako jsou například daňové reformy nebo řízení pracovního trhu, ve snaze stimulovat hospodářství, nejsou centrální banky ani vlády jednotlivých zemí (včetně těch nejmocnějších) schopné zabránit vzniku recese.

Není možné predikovat, kdy k recesi dojde nebo jak dlouho bude trvat a jak strmý pokles přijde, dnes už nicméně víme, jaké signály se v ekonomice začínají objevovat před jejím příchodem.

Tři výstražné známky budoucích potíží

Například se začíná vyrovnávat výnosová křivka dluhopisů. Výnosová křivka nám ukazuje, jak se mění úrokový výnos s měnící se dobou splatností. Obvyklý tvar křivky je rostoucí čili dluhopisy s delší splatností nesou větší prémii. Kvartální dluhopis má tedy nižší úrok než dvouletý a stejně tak ten má nižší úrok než desetiletý atd. V případě amerických státních dluhopisů se však zmenšuje rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými dluhopisy. Vyrovnávání výnosové křivky je projevem situace, kdy je pro banky už méně lákavé poskytovat úvěry, což má pochopitelně negativní dopad na hospodářský růst.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články