Jak investovat do small-caps akcií? Nalezněte další Apple nebo Amazon

Připravte se, že pokaždé mít úspěch nebudete

Investovat do small caps - menších společností s potenciálem růstu - by se dalo přirovnat k založení vinice. Můžou se vám urodit hrozny světové kvality, ale stačí týden nečekaného krupobití a přijdete o celou úrodu. Na rozdíl od vinařů ale nemáte nárok na kompenzaci za ušlý zisk.
Jedna trefa v případě small-caps stačí. Musíte ale počítat, že se povětšinou netrefíte hned na první pokus.
Jedna trefa v případě small-caps stačí. Musíte ale počítat, že se povětšinou netrefíte hned na první pokus.

Přesto se v poslední době stále více investorů a správců fondů k těmto akciím obrací. Objevit příští Facebook nebo Amazon zní samozřejmě lákavě, málokdo už ale zdůrazňuje mnohdy chatrnou stabilitu těchto akcií a rychlost, s jakou můžou jít spolu s celou firmou ke dnu. Zkrátka, není to hra pro každého.

Když se podíváte na akcie Apple z počátku tisíciletí, tak si řeknete, jakou jste měli smůlu, že jste nebyli u toho a akcie tehdy nemohli koupit. Je ovšem otázkou, zda byste trefili do černého. Ve stejné situaci jako Apple bylo na počátku milénia bezpočet společností, ale o těch neúspěšných se už dnes pochopitelně nemluví. Lidé samozřejmě oslavují pouze vítěze, mezi které společnost z Cupertina bezesporu patří.

Přečtěte si také
Zapomeňte na akcie a investujte do whisky! Lahve mají stejnou cenu, jako umělecká díla
A když se investice nepovede, můžete ji vypít

Small-caps ovlivní ledacos

V současnosti jsou americké small-caps například poměrně silně závislé na politice Donalda Trumpa (a z ní vyplývající ekonomické kondice Spojených států jako celku). Každý, kdo v posledních měsících a letech sledoval počínání amerického prezidenta, si asi uvědomuje, v jak prekérní situaci se sektor small-caps díky nevypočitatelnému politikovi nachází.

Small caps Index S&P 600 překonal těsně po Trumpově zvolení v roce 2016 trh, o rok později už ale klesnul o 1,4 % poté, co se Trumpovi nepodařilo prosadit sérii klíčových zákonů a vidina ekonomických nakopáváků jako bylo slibované snížení daní pro firmy, se začala rozplývat. Podobně zaměřený Index Russell 2000 sice vyrostl o 1,4 %, oproti devítiprocentnímu růstu S&P 500 šlo ale o pyrrhovo vítězství.

Celý článek je přístupný pouze komunitě Warengo
Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Nejnovější články

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.