Jak investovat do small-caps akcií? Nalezněte další Apple nebo Amazon

Připravte se, že pokaždé mít úspěch nebudete

Investovat do small caps - menších společností s potenciálem růstu - by se dalo přirovnat k založení vinice. Můžou se vám urodit hrozny světové kvality, ale stačí týden nečekaného krupobití a přijdete o celou úrodu. Na rozdíl od vinařů ale nemáte nárok na kompenzaci za ušlý zisk.
Jedna trefa v případě small-caps stačí. Musíte ale počítat, že se povětšinou netrefíte hned na první pokus.
Jedna trefa v případě small-caps stačí. Musíte ale počítat, že se povětšinou netrefíte hned na první pokus.

Přesto se v poslední době stále více investorů a správců fondů k těmto akciím obrací. Objevit příští Facebook nebo Amazon zní samozřejmě lákavě, málokdo už ale zdůrazňuje mnohdy chatrnou stabilitu těchto akcií a rychlost, s jakou můžou jít spolu s celou firmou ke dnu. Zkrátka, není to hra pro každého.

Když se podíváte na akcie Apple z počátku tisíciletí, tak si řeknete, jakou jste měli smůlu, že jste nebyli u toho a akcie tehdy nemohli koupit. Je ovšem otázkou, zda byste trefili do černého. Ve stejné situaci jako Apple bylo na počátku milénia bezpočet společností, ale o těch neúspěšných se už dnes pochopitelně nemluví. Lidé samozřejmě oslavují pouze vítěze, mezi které společnost z Cupertina bezesporu patří.

Přečtěte si také
Zapomeňte na akcie a investujte do whisky! Lahve mají stejnou cenu, jako umělecká díla
A když se investice nepovede, můžete ji vypít

Small-caps ovlivní ledacos

V současnosti jsou americké small-caps například poměrně silně závislé na politice Donalda Trumpa (a z ní vyplývající ekonomické kondice Spojených států jako celku). Každý, kdo v posledních měsících a letech sledoval počínání amerického prezidenta, si asi uvědomuje, v jak prekérní situaci se sektor small-caps díky nevypočitatelnému politikovi nachází.

Small caps Index S&P 600 překonal těsně po Trumpově zvolení v roce 2016 trh, o rok později už ale klesnul o 1,4 % poté, co se Trumpovi nepodařilo prosadit sérii klíčových zákonů a vidina ekonomických nakopáváků jako bylo slibované snížení daní pro firmy, se začala rozplývat. Podobně zaměřený Index Russell 2000 sice vyrostl o 1,4 %, oproti devítiprocentnímu růstu S&P 500 šlo ale o pyrrhovo vítězství.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články