Jak firmu připravit na krizi? 3 rychlé tipy, které vám pomohou

Nikdo neví, kdy přesně přijde, ale je dobré být připravený

O krizi se mluví, o krizi se píše, o krizi se divoce diskutuje. Podle některých už měla dávno začít, jiní zase říkají, že máme ještě chvilku čas. Nenajdete však nikoho, kdo by s jistotou tvrdil, že krize nepřijde. Krize patří k hospodářským cyklům a opakuje se téměř s železnou pravidelností.
Krize se blíží, jste připraveni?
Krize se blíží, jste připraveni?

Nikdo také neví, jaké všechny oblasti života na zemi nastávající krize zasáhne. Ta poslední, z let 2008 – 2009, byla do určité míry čistě finančního rázu a jakkoli byly její dopady mnohdy tvrdé, týkala se zejména světové finanční prosperity.

Co když ale ta nadcházející krize zasáhne lidstvo mnohem většími rozměry a zahrne také vyostření konfliktů světových mocností, občanské války či dramatické změny klimatu? Stát se může cokoli, ale my budeme věřit, že zůstane pouze u té ekonomické stránky věci.

Každý prozíravý podnikatel musí být na krizi připravený. Pokud není, čekají ho velmi těžké časy, které nezřídka končí bankrotem. Které kroky byste tedy nyní měli učinit, abyste takové situaci předešli?

Přečtěte si také
Jak si udržet stávající klienty a úspěšně získávat i nové?
Máte problém s udržením a akvizicí nových klientů? Řiďte se našimi radami a problém se stane minulostí
#1 Studujte

Pro někoho asi překvapivý první krok na cestě k ustání krize, ale je to jednoznačný základ. Investujte do knih, které se zabývají efektním řízením firemního cashflow, krizovým managementem, efektivním (nízkonákladovým) marketingem, řízením externích pracovníků a mnoha dalšími oblastmi, které se v dobách krize stávají aktuálními.

Věnujte čtení těchto knih co nejvíc volného času a snažte se rady a tipy v nich obsažené co nejdříve implementovat do vlastního byznysu. A jakmile krize přijde, ke knihám se vracejte a čerpejte vhodné rady na dané situace.

#2 Důkladně projděte své náklady

A buďte při tom nejpřísnější, co jste kdy byli. Snažte se najít firemní výdaje, které nejsou nezbytně nutné a postarejte se o to, aby se jim co nejdříve učinila přítrž.

Třeba k vám do kanceláře nemusí uklízečka docházet každý den, ale jednou týdně. Třeba nemusíte platit velkou účetní firmu, ale stačí vám jedna účetní na volné noze. Udělejte si na co nejvíc dodavatelských služeb své malé výběrové řízení a nechte firmy, ať podají nabídky. Budete se divit, kolik se díky tomu dá ušetřit.

Přečtěte si také
Jak se vyhnout stresu?
Stres do značné míry ovlivňuje vaši schopnost odvádět dobrou práci, jak s ním bojují úspěšní lidé?
#3 Focus na příjmy

V dobách krize je vydělávání peněz mnohem těžší disciplínou, než v dobách prosperity, to je celkem logická věc. Podívejte se tedy už dnes, jak se vám v této oblasti daří.

Vaší snahou by mělo být zvýšit ve firmě podíl zaměstnanců, kteří firmě peníze vydělávají, nikoli naopak. Máte dostatek kvalitních obchodníků? Věnujete jim maximální péči? Obchod pro vás bude v době krize elixírem života. Pokud ho nemáte, zapomeňte na přežití. Zajistěte svým obchodníkům vhodná školení, vytvořte pro ně nový motivační systém odměn…a hlavně s nimi mluvte!

„Krize není nijak příjemné období, ale když jste na ni připraveni, snáší se mnohem lépe. Ba co víc, po krizi budete mít méně konkurentů.“

Také byste neměli zapomínat na svůj web, který se v dobách krize může stát důležitým prodejním kanálem s minimálními náklady. Podívejte se na to, zda váš web opravdu láká ke koupi či zaslání poptávky a podpořte jeho návštěvnost výkonnostním marketingem.

Zároveň se podívejte na produkty a služby, které vaše firma nabízí. Nejsou to náhodou jen věci, které jsou první na ráně, když začnou lidé a firmy šetřit? Buďte na sebe a svou firmu v tomto ohledu přísní a snažte se krizi přizpůsobit také svou produktovou nabídku. Nemusíte hned měnit celé portfolio, ale třeba doplnit o jeden „lowcost“ produkt, který zákazníkům ušetří peníze, což je v takových dobách často jasná priorita.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Škoda že jste víc nerozepsali ten marketing, ten se v době krize hodně podceňuje

    2
  • Souhlasím s Karlem 🙂 ..alespoň máte další námět na článek 😉

    0
Nejnovější články