Ultimátní návod, jak najít a získat investora pro váš projekt

Jednání s investory je umění, které se dá naučit

Získání investora může být důležitým mezníkem v životě vašeho projektu. Kvalitní investor vám totiž pomůže nejen finančně, ale přidá také své kontakty či know how, což může být rozhodující ingredience pro váš budoucí úspěch. Jenže kde a jak takového investora sehnat?
Jednání s investory je podobné randění
Jednání s investory je podobné randění

Jednání s investory je jako randění. Dokud tam není ta správná chemie, byznys se nedohodne. Naštěstí pro vás, jako začínajícího podnikatele, to není jen o „chemické náhodě“, ale stejně jako u onoho randění můžete sami svými kroky významně zvýšit svou šanci na dohodnutí byznysu.

„Jednotliví investoři ve firmě jsou pro vás stejně důležití, jako člověk, se kterým jste měli svatbu.“

Marc Andreessen, Andreessen Horowitz

Je důležité si také uvědomit, že sehnání někoho, kdo je ochoten dát do vaší firmy peníze, výměnou za podíl v ní, nekončí podpisem smlouvy. Pokud vaše kroky nebyly správné a vy jste se dohodli se špatným člověkem, může vás čekat peklo, na jehož konci je firma v bankrotu.

To se obvykle děje ze dvou důvodů:

1. Podnikatel je nezkušený a myslí si, že peníze jsou vše, co od investorů potřebuje
2. Podnikatel nutně potřebuje peníze na záchranu projektu a je ochoten domluvit se s kýmkoli

Je proto více než vhodné správně postupovat nejen při samotném hledání a výběru investora, ale zejména pak v nastavení podmínek spolupráce a vzájemném očekávání. Pokud jsou tyto kroky naopak provedeny dobře, může to nastartovat vaší firmu k raketovému růs­tu.

Jak říkává Ondřej Bartoš z českého Credo Ventures: „Dobrý investor vám pomůže k úspěchu, i když jste průměrný podnikatel. Špatný investor vás stáhne ke dnu, ať jste sebelepší podnikatel.“

Pokud chcete patřit do první skupiny a vytvořit si ve firmě nejen finanční polštář, ale také schopný mozkový trust, přečtěte si následující návod, jak při „randění“ s investory postupovat.

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Nejnovější články