Zákazníci se vás brzy budou ptát, jaké je poslání vaší firmy. Máte odpověď?

Nový průzkum ukazuje změny ve vnímání brandu

Pokud máte kvalitní produkt a rozumně nastavené ceny, může to být teprve první krok na cestě k získání zákazníka. Podle nejnovější studie už totiž lidé očekávají od firem víc, než jen to. Firma se musí umět za něco postavit.
Za co se postaví vaše firma?
Za co se postaví vaše firma?

Nedávný globální průzkum Accenture Strategy mezi 30 tisíci zákazníky ve 35 zemích odhalil, že 62 procent z těchto lidí od firmy očekává, že se bude aktivně angažovat v některém ze současných globálních témat, jakými jsou například udržitelnost, transparentnost či rovnocenné zacházení se zaměstnanci.

Ještě větší hodnotu pro tyto zákazníky má, pokud se jedná o téma, se kterým plně rezonují. Jakmile v tomto s firmou nastane shoda, stane se nejen věrným zákazníkem, ale v podstatě brand ambasadorem, který bude firmu propagovat ve svém okolí. Zákazníci se tak stávají jakýmisi spolumajiteli bez dividend.

Ale platí to i opačně…

48 % zákazníků, které firma zklame svými činy v sociální oblasti, si stěžuje ve svém okolí, případně firmu rovnou opouští

„Pokud se zamyslíte nad tím, co se stalo v posledních deseti letech, je to hlavně posílení pozice zákazníka. To zákazníci mohou z brandu doslova přes noc udělat hit. Ale stejně tak ho mohou zabít. Nemůžete tedy tvrdit, že zákazníci nejsou spolumajiteli značky,“ říká Bill Theofilou, Senior Managing Director v Accenture.

Příležitost pro firmy

Tyto změny na trhu s sebou nesou příležitosti pro všechny firmy, které budou do budoucna schopny se těmto trendům přizpůsobit.

Pokud firma přestane brát zákazníka jen jako „nakupujícího“, ale spíše jako partnera v plnění svého poslání, vytvoří si díky tomu velkou komunitu loajálních a zapojených lidí, kteří ji pomohou posouvat se kupředu.

Vytvoření vlastního poslání může každá firma přistupovat individuálně podle své velikosti, oboru i oblasti působení. Existují však tři základní kroky, které může učinit nezávisle na těchto faktorech a stát se tak atraktivním brandem s posláním:

Lidskost. Zapojte své zákazníky i zaměstnance do vytváření vlastního poslání. Komunikujte s nimi, zjistěte, co je pro ně důležité. Více než polovina zákazníků vnímá brandy, které s nimi takto aktivně komunikují, jako atraktivnější.

Autentičnost. Je důležité neschovávat se v komunikaci svého poslání za zdmi kanceláře. Vedení každé firmy by mělo být schopno komunikovat s veřejností a nejen o poslání mluvit, ale vlastním příkladem ukazovat cestu.

Kreativita. Nápaditosti se meze nekladou. Jakmile své poslání najdete, můžete vymyslet stovky způsobů, jak pomáhat v jeho realizaci. Uspořádejte sbírku, zúčastněte se uklízení přírody, vytvořte odbornou poradnu…cokoli, co vás přiblíží k zákazníkům a společné realizaci poslání.

Přečtěte si také
Bezos daroval skrze svou nadaci sto milionů dolarů na pomoc bezdomovcům
Ukázkový příklad, jak dávat zpět
LEGO – Build the change

Své poslání našla také jedna z nejslavnějších firem světa, dánská hračkářská společnost LEGO. Její iniciativa „Build the change“ vznikla na základě dopisu od jednoho devítiletého chlapce, který napsal:

„Až vyrostu, chci aby moje děti vyrůstaly ve zdravém světě.“

V LEGO si uvědomili, že děti dokáží přemýšlet nad budoucností a mnohými otázkami a proto se rozhodli vytvořit iniciativu „Build the Change“, která má za cíl poskytnout dětem platformu ke sdílení myšlenek a nápadů a k řešení věcí, které je trápí a zajímají. Jsou to akce pořádané na různých místech po celém světě a na různá témata jako „Postav svou školu, jak má vypadat dobře fungující sousedství etc.“.

A jak říkají v LEGO, jejich cílem je „…zdůraznit, že dětské nápady a fantazie jsou inspirací pro budoucnost.“

Ideální poslání je takové, které naprosto souzní s firemním brandem, a to se LEGO daří dokonale. Ne nadarmo bylo LEGO v roce 2017 označeno uznávanou konzultační firmou Brand Finance za nejsilnější značku světa.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Najít své poslání je důležité slight_smile Naštěstí se tomuto tomuto média dnes dostatečně věnují, takže firmy reagují slight_smile

    0
Nejnovější články