Zákazníci Samsungu se bouří, z jejich telefonu nejde smazat Facebook

Může tento fakt ohrozit prodeje jihokorejské firmy?

Zákazníci už si zvykli na to, že v každém novém telefonu najdou několik předinstalovaných aplikací, které nemohou smazat, ani když je reálně nepoužívají. Jenže po loňském roce plném obav o vlastní soukromí se pomalu začíná názor měnit.
Máte ve svém telefonu nesmazatelný Facebook?
Máte ve svém telefonu nesmazatelný Facebook?

Bloomberg přinesl zprávu o několika zákaznících Samsungu, kteří na sociálních sítích a fórech protestují proti tomu, aby byla v jejich telefonech předinstalována aplikace Facebooku. Podle slov mnohých z nich se jedná o jejich poslední nákup u jihokorejské fir­my.

Proč najednou tolik vášní, když výrobci telefonů na základně smluv s ostatními firmami předinstalovávají aplikace to svých telefonů už několik let? Navíc, zákazníkovi musí být jasné, že když si pořídí telefon s Androidem, během chvilky o něm Google ví naprosto všechno.

Loňský rok však tohle všechno změnil. A u Facebooku obzvlášť. Nejoblíbenější sociální síť se ocitla pod ostrou palbou kritiky za neuvážené nakládání s uživatelskými daty. Hackerské útoky, prodej dat, výpovědi před kongresem, zpřístupňování chatu třetím stranám…bylo toho hodně, čeho si mohli uživatelé všimnout. A spoustu z nich po těchto událostech na Facebook zanevřelo.

Přečtěte si také
Velký bratr Facebook je tu! Tenhle patent vás možná donutí aplikaci smazat
Kampak se dnes chystáte na večeři?

Firma Marka Zuckerberga si navíc loni registrovala patent, který jde dokonale ve stopách Velkého bratra. Pokud dojde k jeho realizaci, aplikace Facebooku ve vašem telefonu bude moci sledovat a ukládat data o vašem pohybu, navštívených místech apod. Díky velké propojené síti pak bude moci na základě analýzy vašich a ostatních uživatelských dat odhadnout, co a kde budete dělat v budoucnosti.

Předinstalovaná aplikace Facebooku se nedá smazat, je možné ji pouze přepnout do režimu „zakázat“, zástupci firmy však tvrdí, že to je v podstatě to samé, jako by aplikace byla smazaná. Jenže budou tomu věřit zákazníci? Mnoho z nich totiž svůj účet kvůli přátelům nesmazalo úplně, jen se snaží omezit jeho používání. A neradi by se opět objevovali v dosahu radaru největší sociální sítě světa.

Ve světle toho, že Google a mnoho dalších firem mají v telefonech standardně předinstalováno několik aplikací, které také trackují uživatelskou aktivitu, se tato bouře jeví přehnaně, v rámci aktuálního dění se však jedná o reakci logickou. A pokud Facebook a spol. své problémy s uživatelskými daty nevyřeší, může z této situace těžit ten, kdo nechá samotné uživatele rozhodnout o tom, jaké aplikace budou mít v telefonu.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články