Umělá inteligence IBM uhodne, že chcete skončit v práci, ještě než si to sami uvědomíte

V HR oblasti se začínají měnit pravidla

Podle šéfky IBM tradiční HR metody selhávají, firma si proto vyvíjí vlastní software, který už ve firmě nahradil téměř třetinu zaměstnanců z personálního oddělení.
IBM
IBM

V obří korporaci jménem IBM pracuje celosvětově více než 350 tisíc zaměstnanců, firma navíc dostává kolem 8 tisíc životopisů denně. Nepřekvapí tedy, že její HR oddělení je neustále pod velkým tlakem, nejen co se týká správného výběru nových zaměstnanců, ale také jejich pozdějšího rozvoje a výkonnosti.

Ginni Rometty, která je v čele IBM od ledna 2012, tuto situaci vnímala a už od svého nástupu do funkce směřuje velkou část aktivit firmy k umělé inteligenci. Ta se nyní právě v oblasti lidských zdrojů začíná výrazněji prosazovat.

Jak historicky první žena v čele IBM prozradila na nedávné akci Work Talent + HR Summit od CNBC, tato umělá inteligence nyní dokáže s 95% úspěšností uhodnout, zda se některý ze zaměstnanců chystá podat výpověď. Firma tak může včas reagovat.

„Nejlepší čas, kdy to se zaměstnancem začít řešit, je ještě před tím, než se on sám definitivně rozhodne tento krok udělat,“ říká Rometty.

Tento systém, který má IBM patentovaný jako „systém na predikci mortality“, dokáže nejenom odhadnout, kteří zaměstnanci budou chtít firmu v blízké době opustit, ale také doporučit příslušnému manažerovi postup, který by mohl zaměstnance ve firmě udržet.

Firma samozřejmě neprozradí, jak přesně systém funguje, podle Rometty je však jeho vysoká úspěšnost založena na analýze mnoha dat, která má k dispozici.

Přečtěte si také
7 tipů, jak dlouhodobě motivovat své zaměstnance
Jedině motivovaní zaměstnanci budou posouvat váš byznys kupředu

HR se musí změnit

Původně prý bylo složité přesvědčit představenstvo, aby projekt schválilo, dnes už však ve firmě nikdo nepochybuje o jeho přínosu.

Nejen že svými predikcemi dokázala tato umělá inteligence ušetřit firmě více než 300 milionů dolarů tím, že zamezila vysoké fluktuaci, ale navíc dokázala zefektivnit práci HR divize. Díky tomu mohl technologický gigant snížit počet zaměstnanců v tomto oddělení o 30 %. Rometty zároveň dodává, že stávající HR zaměstnanci díky tomu mají vyšší mzdy a jsou schopni mnohem lepších výkonů ve spolupráci s umělou inteligencí.

„Musíte vložit umělou inteligenci do všeho, co děláte. Umělá inteligence podle mě během 5 až 10 let změní všechny existující obory,“ říká jedenašedesátiletá manažerka.

Podle Rometty doposud všeobecně využívaný model HR nefungoval dostatečně. Zaměstnanci museli řídit svou kariéru a rozvoj pouze na základě vlastních poznatků, manažeři zase při problémech se zaměstnanci měli pouze možnost domluvy nebo v horším případě výpovědi.

Manažeři mohou být ve svém hodnocení zaměstnanců subjektivní. To se umělé inteligenci nestane.

To se s využitím umělé inteligence mění. Tento systém totiž dokáže nejenom analyzovat zaměstnancovu výkonnost, ale také mu navrhovat vhodné kurzy pro zlepšení a další rozvoj. Celkově by se tedy umělá inteligence měla stát jakýmsi kariérním poradcem, který dokáže zaměstnance vést na jeho cestě k pracovním úspěchům.

Při problémech s výkonností pak dokáže systém poradit manažerovi jak situaci řešit, kde jsou zaměstnancovy slabiny a kde naopak silné stránky, které by se daly využít. Systém proto také dokáže zaměstnanci navrhnout novou pozici v rámci firmy.

Rometty prozradila, že u 27 procent zaměstnanců, kteří v roce 2018 v rámci IBM změnili pozici nebo povýšili, hrála hlavní roli právě umělá inteligence a její doporučení. A toto číslo by podle CEO mělo i nadále růst.

„Člověk nemá šanci detailně sledovat desítky, stovky nebo tisíce zaměstnanců na individuální úrovni. Ale umělá inteligence to dokáže. Musíte si uvědomit, že každý člověk s jeho schopnostmi je pro vás cenné aktivum, podle toho k tomu musíte přistupovat,“ je přesvědčena Ginni Rometty.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Lidskost se pomalu vytrácí 😞

  0
 • Dost zajímavé, ale umělá inteligence sama o sobě je dvousečná zbraň.

  0
 • 1984

  0
 • Je to tak, člověk se musí umět přizpůsobit době, nebo zůstane vzadu

  0
Nejnovější články