Další pokrok v dobývání vesmíru: Čína dopravila sondu na odvrácenou stranu Měsíce

Historický úspěch asijské velmoci

Rok 2019 začal skvělou zprávou pro všechny fanoušky dobývání vesmíru. Čínská státní média dnes časně ráno zveřejnila informaci o přistání sondy Čchang-e 4 na odvrácené straně měsíce, což se podařilo poprvé v historii. K dispozici už jsou také první snímky z přistání.
Měsíc
Měsíc

Jedná se o historický průlom, jelikož odvrácená strana měsíce není z povrchu Země nikdy viditelná a tak je jakákoli komunikace s robotem na druhé straně v podstatě nemožná. Číňané to však vyřešili s předstihem, když už v květnu loňského roku vyslali do vhodné pozice mezi Zemí a Měsícem satelit, který tuto komunikaci bude zprostředkovávat.

Kvůli své náročné dosažitelnosti je odvrácená strana měsíce stále neprobádaná, na rozdíl od přivrácené strany, kde průzkumy probíhají již několik let. Sonda Čchang-e 4, která nese jméno po měsíční bohyni z čínské mytologie, tak má ve výbavě mnoho materiálu, který využije pro svůj průzkum.

Odvrácená strana měsíce je mnohem hornatější a je na ní také více kráterů a pánví. A právě tu největší z nich, tzv. Aikenovu pánev, se chystají Číňané prozkoumat. Jedná se o 13 kilometrů hlubokou a 2500 kilometrů širokou proláklinu, která vznikla pravděpodobně dopadem většího vesmírného tělesa. Úspěšný průzkum by tak mohl prozradit více o historickém vývoji Měsíce.

Kromě geologického průzkumu se sonda chystá také na průzkum biologický. K tomuto účelu jsou součástí výpravy také brambory a semena plevelné rostliny zvané houseníček rolní, která je známá svou nenáročností a krátkou generační dobou. Mimo to dopravila sonda na Měsíc také vajíčka bource morušového. Číňané tím chtějí otestovat možnosti pěstování a vývoje v uzavřeném prostředí v podmínkách nízké gravitace.

Číňané nyní významně investují do svého vesmírného programu a pokud vše půjde podle plánu, do roku 2030 bychom se také měli dočkat historicky prvního Číňana na Měsíci.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články