Garantovaný příjem pomůže růstu ekonomiky, tvrdí americká studie

Spousty otázek, málo odpovědí

Téma, které nenechá nikoho chladným - má mít každý občan garantovaný příjem bez ohledu na to, co dělá?
Je garantovaný příjem budoucností?
Je garantovaný příjem budoucností?

Je nepochybné, že s nástupem robotizace bude toto téma rezonovat ve společnosti čím dál výrazněji. Dnes se zatím jedná o poměrně okrajovou záležitost, která však i při decentních pokusech vyvolává vášnivé diskuze.

Garantovaný příjem je forma sociální politiky, při které všichni občané státu nezávisle na tom, zda pracují či nikoli, dostávají pravidelný měsíční příjem. Jedná se o poměrně kontroverzní politiku, která nemá historicky úspěšnou předlohu.

Když tento systém například zkoušeli nedávno ve Finsku na 2000 nezaměstna­ných, po dvou letech se rozhodli, že program ukončí, protože nepřinesl pozitivní výsledky. To je samozřejmě voda na mlýn kritiků, podle kterých vede garantovaný příjem pouze k nižší motivaci lidí pracovat a tedy i vyšší nezaměstnanosti.

Zastánci tohoto systému si však stojí za svým a zdůrazňují, že garantovaný příjem vyjde státní pokladnu v konečném součtu levněji, než klasický model sociálního státu.

Mezi zastánci dokonce najdeme takové osobnosti jako Richard Branson, Elon Musk či Mark Zuckerberg, kteří jsou přesvědčeni, že díky garantovanému příjmu vymizí ze společnosti předsudky a v lidech se probudí větší podnikavost.

Roosevelt říká ano

V roce 2017 provedl uznávaný americký think tank Roosevelt Institute studii, která dává zastáncům této politiky silné argumenty.

Podle zjištění této organizace totiž garantovaný příjem vede nejenom ke zlepšení života všech obyvatel daného státu, ale v dlouhodobém horizontu také k růstu HDP.

Podle projektované studie by garantovaný příjem pro všechny americké občany ve výši 1000 dolarů měsíčně v osmiletém horizontu vedl k růstu ekonomiky o 12,56 %.

Celou studii si můžete přečíst zde.

Jak již bylo zmíněno, diskuze na toto téma nepochybně neustanou, spíše naopak. Bude proto zajímavé sledovat, který stát udělá první výrazný krok k zavedení garantovaného příjmu pro všechny své občany.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • No. Považoval jsem to za zajímavou inovaci. Finové však v praxi jasně prokázali, že zajištění životních potřeb (byť skromné) radikálně sníží motivaci pracovat. Ne u všech, ale u většiny, která je rozhodující. O čem ještě chtějí teoretizovat? Navíc srovnatelnou skupinou jsou důchodci. Kolik % z nich si přivydělává k důchodu? Minorita? Proč raději neanalizují jejich důvody nepracovat - jsou li zdraví?

    1
    • Ono u důchodců to bude hodně dané právě tím současným mentálním nastavením společnosti, kdy důchod = zasloužený odpočinek. Takže pokud by chtěli realizovat něco jako garantovaný příjem pro všechny, je potřeba nejdřív radikálně změnit myšlení lidí a tím se dostáváme opět ke vzdělávání, u kterého všechno začíná. Takže lépe nyní klidně radikálně ("sociálně") investovat do vzdělání a pak teprve zkoušet garantovaný příjem.

      0
Nejnovější články