7 zásadních tipů, jak zdokonalit pracovní morálku podle Konfuciova učení

Inspirujte se v čínské pracovitosti

Čína je v současnosti považována za ekonomickou supervelmoc a nutno říci, že k tomuto označení se doslova propracovala. Většina světa tento jev považuje za výsledek tamní diktatury, ale skutečnost je o něco více fascinující. Čínská pracovní morálka totiž vychází z téměř 2500 let starých principů filozofa a státníka Konfucia.
Konfuciova moudrost přetrvává dodnes
Konfuciova moudrost přetrvává dodnes

Konfucius je považován za vůbec prvního čínského filozofa. A zatímco pro nás bývá jen zpestřením knižních večerů, pro Číňany jsou jeho postoje běžnou součástí výchovy. Je až fascinující, že žil přibližně 500 let př. n. l., a přesto jeho učení zastává v čínské společnosti i dnes to nejvyšší postavení.

Konfuciův odkaz tak neodmyslitelně formuje čínskou společnost a kulturu, a výsledkem je tak kupříkladu silný vztah a úcta ke starším nebo pro někoho možná až fanatické pracovní nasazení.

Číňané se od vyčerpávající a namáhavé práce nedistancují, naopak ji vyhledávají a následně ji pokorně vykonávají – samozřejmě ne všichni. Většina tradičních Číňanů ale celý život zastává myšlenku, že právě tvrdá práce je nejvýznamnějším aspektem pro dosažení úspěchu, ač vidí každý Číňan úspěch v něčem jiném.

Pokud jste si tedy někdy položili otázku, na jakých základech je tato supervelmoc vybudována, zde máte odpověď. Věříme, že i vám pomohou tyto pradávné principy k posunu, a kdo ví, možná i k vytouženému podnikatelskému úspěchu.

Celý článek je přístupný pouze komunitě Warengo
Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Je k tomu něco k přečtení? Nějaká kniha?

  0
  • Jo to by mě taky zajímalo!

   0
  • Nejuznávanější ,,jeho" kniha je I-ťing neboli Kniha mouder. Prý to je nejstraší filosofické dílo. Konfucius ji měl tehdy někde objevit a dopsat, resp. přidat své myšlenky.

   1
  • Jo ten I-ting jsem četl a nevím, jestli jsem neměl nějakou špatnou verzi, ale byly to spíš takové věštby. Nebo jsem to prostě jen nepochopil 🙂

   0
  • Podle některých recenzí to tak opravdu působí. Osobně - kvůli tomu jsem ji kdysi nedočetl. Tehdy jsem to ještě úplně nechápal.

   0
  • Ještě mám doma Hovory a Tak pravil Konfucius. Ty Hovory mi přišly zajímavější než I-ting. Ta druhá, to jsou v podstatě jen citace.

   0
  • Doporučuju Pozoruhodné myšlenky - Bruce Lee. Je to takovej mix Hovorů a východní filosofie. Lehce se čte.

   0

Nejnovější články

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.