Cosa Nostra, Camorra, Ndrangheta a Sacra Corona Unita - 4 italské mafie, které musíte znát

Aneb jak se z pastevců stali miliardáři

Mezitím, kdy se tradiční korporace děsí miliardových ztrát, existují i firmy, které se neobávají ekonomických krizí či hromadného odlivu kapitálu. Nerozhodí je ani ztráta miliard. Tyto "firmy" jsou totiž ve skutečnosti zločinecké klany-mafie. Jde o sofistikované skupiny, které rozhodují úplatky a vydíráním o budoucnosti politiky nebo sportu. K manipulování se světem nepotřebují burzu ani honosná sídla v Silicon Valley, stačí jim nenápadné vesničky na italském pobřeží.
Corleone
Corleone

Již dávno není mafie něčím neznámým. Slova J. Edgara Hoovera, že mafie neexistuje, byla vyvrácena již za minulého století a stát musel pomalu uznat, že boj s organizovaným zločinem je prakticky dávno prohraný. Ať jde o jakoukoliv zločineckou skupinu, pravděpodobně se inspirovala italskými klany, které se během dvou set let transformovaly z vesnických skupin do nadnárodních společností a dnes mají prsty úplně ve všem.

Nekonečné miliardy jim každodenně přitékají z obchodu s drogami, alkoholem, tabákem, z financování teroristických skupin, ovládání bankéřů či politiků. Jsou vychytralí a brutální, ale nevšímají si nás – tedy až do chvíle, kdy jim zkřížíme cesty – pak se neštítí připravit kupř. tzv. kyselinové lázně, které okusily již stovky nepohodlných lidí. Vydělávají více než Deutsche Bank a McDonald’s doh­romady.

Desítky miliard dolarů poté investují do infrastruktury a legálních obchodů. Aniž bychom to tušili, kupujeme jimi financované zboží nebo obdivujeme jimi postavené budovy. Kdo jsou tedy tyto italské organizace, které tiše manipulují trhy a přitom se jich nedotkne ani zabavení zboží za několik miliard dolarů?

Celý článek je přístupný pouze komunitě Warengo
Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Nejnovější články