"El Chapo" Guzmán - od prodavače pomerančů ke králi narkobyznysu

Jak se z nevzdělance stal jeden z nejbohatších lidí světa

V New Yorku začíná určitě nejsledovanější soudní proces od počátku nového tisíciletí. Hlavní postavou je ,,bývalý“ drogový lord Joaquín ,,El Chapo“ Guzmán Loera – muž, který byl prestižnimi byznysovými magazíny zařazen na žebříček světových miliardářů a současně byl číslem 1 na seznamu nejhledanějších osob na světě. Jak se tedy z chudého chlapce stal miliardářský vůdce nechvalně proslulého drogového kartelu Sinaloa?
El Chapo Guzmán
El Chapo Guzmán

Budova federálního soudu v Brooklyn Heights se 13. listopadu pravděpodobně stane stejně střeženým místem, jako samotný Bílý dům. V těsném okolí soudu se již teď pohybují těžce ozbrojená policejní komanda či policejní hlídky se psy vycvičenými na hledání bomb.

Důvodem těchto nevídaných manévrů je začínající proces s nejnebezpeč­nějším drogovým baronem minimálně posledních 20 let. Jedenašedesátiletý Joaquín Guzmán Loera se zde bude zodpovídat ze sedmnácti obvinění včetně pašování kokainu a dalších drog, únosů, praní špinavých peněz a vražd. To vše napáchal jakožto šéf mexického drogového kartelu Sinaloa.

Samotný výběr kandidátů poroty doprovázela velká bezpečnostní opatření – potenciální porotci museli nejdříve vyplnit přes čtyřicet stran dotazníku, proč jsou právě oni vhodnými kandidáty. Po náročném výběru byli do ,,druhého“ kola přivedeni kandidáti již v kuklách, aby byli naprosto anonymně podrobeni důkladné prověrce a zkoumání. Nakonec bylo vybráno dvanáct pro proces nejvhodnějších porotců, kteří dostali tu nejlepší bezpečnostní eskortu. Jejich identity jsou samozřejmě perfektně kamuflovány.

Přečtěte si také
Chcete být opravdovým lídrem? "Extreme ownership" je cesta!
Buďte jako NAVY Seals

,,El Chapo“ Guzmána vydala do Spojených států mexická vláda po jeho zatčení během ledna roku 2016. Extradicí do USA proslulému uprchlíkovi Guzmánovi skončily veškeré naděje na další útěk z vězení. Prokuratura žádá pro Guzmána doživotí a brooklynský soud v čele se střeženým soudcem Brianem Coganem určitě bez výhrad vyhoví. Pro Guzmána Loeru to tak znamená definitivní konec v čele obávaného kartelu Sinaloa.

Při dřívějších výkonech trestu dokázal vést svůj byznys ze své luxusně vybavené cely, ze které i nakonec uprchl, ale v Americe je 23 hodin denně střežen na samotce a to znamená jistý konec ovládání kartelu. Nicméně Guzmán a jeho tým právníků prohlásili, že je nevinen a že byl pouze nastrčenou figurkou. Během následujících měsíců se tak rozhodne o osudu jednoho muže a jednoho drogového kartelu.

Ač je Guzmán označován za veřejného nepřítele, teroristu či masového vraha, jeho životní cesta na trůn drogového byznysu je určitým způsobem inspirující. Z jeho kroků a aktivit samotného kartelu se dá jistě něco přiučit.

Jak se tedy mladý prodejce pomerančů vypracoval v novodobého Pabla Escobara, který je se svým obávaným kartelem hrozbou i pro ekonomiky latinských států?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články