Miliardářské hvězdné války aneb kdo nás dostane na Mars?

Musk, Bezos a Branson v boji o vesmír

V 60. letech minulého století probíhaly vesmírné závody jen mezi Amerikou a Sovětským svazem. O více než 50 let později enormně narostl počet miliardářů, technika se posunula a není proto lepší chvíle pro zažehnutí dalších vesmírných závodů. Co bylo tehdy pouhým snem, je dnes vizí, která se blíží k zrealizování. Musk, Bezos i Branson mají ohromný rozpočet i neskutečnou motivaci - být prvním podnikatelem, který dopraví člověka do vesmíru.
Musk, Bezos a Branson
Musk, Bezos a Branson

,,We choose to go to the moon“ – tato slova pronesl 12. Září 1962 John Fitzgerald Kennedy, zbožňovaný vizionářský prezident, na houstonské Rice University před více než 30 000 posluchači a všichni ohromeně a nadšeně tleskali. Byli rádi, že se Amerika postaví nenáviděnému Sovětskému svazu v boji o vesmír a dokonce ho předběhne.

Sovětský svaz byl tou dobou s družicí Sputnik první velmocí, která dokázala vypustit umělou družici ve vesmíru a také měli jako první svého kosmonauta ve vesmíru – byl jím Jurij Gagarin.

Touha Spojených států po vrácení nadřazenosti byla ohromná. Americký vesmírný program byl tehdy ještě v počátcích, ekonomika na tom byla zle a konflikt v Zátoce sviní veřejnému mínění taktéž neprospěl. Kennedy proto obrážel státy, aby ukázal, že Amerika zvládne vše a aby získal určitou podporu pro financování monstrózně drahého vesmírného projektu Apollo.

Vesmírný program se z dlouhodobého pohledu vyplatil. Ty nejlepší mozky odvedly za více než půl století obří práci a pokrok. Stejně velký pokrok udělaly i rusko(sovětsko)-americké vztahy. Tedy alespoň ty vesmírné. Američané s Rusy si totiž pomáhají při zkoumání vesmíru. Rusové pomáhají dopravovat americké astronauty na ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) přes svou stanici Sojuz.

Vesmírné války těchto velmocí pominuly a v současnosti chtějí dobývat vesmír miliardáři, kteří by svým rozpočtem přemohli i samotnou organizaci NASA. Jaké jsou tedy vize a plány těchto novodobých vesmírných závodníků?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články