Jak stvořit dokonalý tým, který uspěje v každém byznysu?

Aneb skládejte tým jako sportovní trenér

Pokud někdy sledujete kolektivní sporty jako fotbal, hokej nebo basketbal, jistě jste si všimli, že každý člen týmu má své povinnosti a osobité vlastnosti. A naprosto stejně byste měli budovat i svůj firemní tým.
Má každý člen vašeho týmu jasnou roli?
Má každý člen vašeho týmu jasnou roli?

Dokážete si asi představit, co by se stalo, kdyby fotbalový trenér nominoval do utkání 11 útočníků. Nebo hokejový šest brankářů. A nebo kdyby trenér basketbalového mužstva postavil pouze samé vysoké a méně obratné hráče. Možná by měli větší šanci skórovat těsně pod košem, ale neměli by velkou úspěšnost pří střelbě z dálky a při obraně by kolem nich menší a mrštnější protihráči proklouzávali až moc jednoduše.

Zkrátka a dobře, všechny tyto strategie by jednoznačně vedly k ostudným prohrám a vyhazovům těchto trenérů z mužstva. Tak proč se tolik podnikatelů snaží chovat právě jako tito trenéři, kteří by ve světě sportu těžko sháněli práci?

Přečtěte si také
10 snadných triků, jak vypadat chytře na každé poradě
Hodí se to, když nejste ve své kůži

Buďte profi trenérem

Jakmile si někdo založí firmu a začne růst, poohlíží se po posilách a nových zaměstnancích. A k jeho vlastnímu neštěstí se často stává, že se i trochu nevědomky snaží do firmy sehnat osobnosti, které budou stejné jako on, ať už má vlastnosti jakékoli. Technik se snaží najímat další techniky, obchodník shání obchodníky…

Ve finále to vypadá tak, že ve firmě plné techniků se nenajde nikdo s odvahou zvednout telefon a sehnat nějaké klienty. Ve firmě složené z obchodníků zase panuje šílený zmatek a technické věci jsou jen tak tak splácané.

„Talent vám možná vyhraje zápas, ale týmová práce a inteligence vám vyhrají celý turnaj.“

Michael Jordan

Každý podnikatel, stejně tak jako zkušený sportovní trenér, by se měl snažit poskládat tým, který se bude vzájemně doplňovat a výsledným efektem bude podnikatelský úspěch. Jak by měl takový tým vypadat?

5 důležitých členů, které musíte sehnat do svého týmu:

#1 Vizionář

Jako zakladatel firmy a celkový šéf byste měli zastávat buď pozici vizionáře a nebo kapitána. Jakákoli jiná pozice by působila krajně nedůstojně a mohla by vést k postupné ztrátě respektu u jednotlivých členů týmu. A jaká je role vizionáře? Vizionář je ten, který „vidí za roh“, dodává týmu neustále nové impulsy a motivaci skrze výzvy, které mohou na první pohled vzbuzovat strach, ale vizionář je dokáže celému týmu „prodat“. Díky své flexibilitě je schopný velmi rychle reagovat na tržní vývoj a koordinovat týmovou práci tak, aby zachytila nejnovější trendy.

#2 Kapitán

Kapitán často slouží k usměrňování vizionáře. Tuto roli plní například Sheryl Sandberg ve Facebooku, kdy přijímá vizionářské podněty zakladatele Zuckerberga a snaží se je v realistickém formátu předat týmu. Kapitán by měl být schopen brát na sebe veškerou zodpovědnost za projekty a měl by celý tým oficiálně zastupovat při důležitých jednáních. Pokud například projekt potřebuje financování, je kapitán tím, kdo by měl s potenciálními investory vyjednávat. Nebo když opět využijeme příkladu Facebooku, zúčastnit se třeba slyšení před senátem a obhájit politiku firmy.

Přečtěte si také
Chcete být opravdovým lídrem? "Extreme ownership" je cesta!
Buďte jako NAVY Seals
#3 Organizátor

Organizátor často plní roli jakéhosi spojovatele celého týmu a komunikátora mezi vedením a jednotlivými členy. Musí to být někdo se skvělými organizačními schopnostmi, smyslem pro detail a naprostou spolehlivostí. Organizátor je v podstatě asistent kapitána. Standardní proces by měl vypadat tak, že vizionář přijde s nějakým naprosto senzačním nápadem a předloží ho kapitánovi, který nápad zpracuje do proveditelné a pro firmu přínosné formy. Následně kapitán vydá firemní prohlášení ohledně tohoto plánu a organizátor dohlédne na to, že všichni instrukcím rozumí a mají pro jejich plnění dostatečné zdroje.

#4 Specialista

Představte si například Steva Wozniaka v Apple. Nebo Paula Allena v Microsoftu. Byli sice zakladateli, ale jelikož role vizionáře se ujali jejich parťáci Steve Jobs, potažmo Bill Gates, mohli se soustředit na svou roli specialisty, technického génia, který dokáže realizovat sebebláznivější nápad svého parťáka. Role specialistů jsou v pro každou firmu a projekt různé, ale nejčastěji jsou to právě role vývojářů, obchodníků či marketingových specialistů. Ujistěte se, že vaši specialisté jsou ti nejlepší možní, které jste schopni sehnat. Měli by to být top odborníci s citem pro detail a maximální oddaností firmě.

Přečtěte si také
Tajemství podnikatelského úspěchu odhaleno. Stačí vám na něj 10 hodin týdně
Ale není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá
#5 Týmový hráč

Vizionář léta v oblacích, kapitán je moc přísný, organizátor neustále něco zařizuje, specialista je hluboce ponořený do práce a pokud ho budete rušit, umí být velmi nepříjemný. Aby celá tahle sebranka fungovala lidsky a nerozpadla se kvůli „chladu“, který by jí svazoval, je potřeba dohlédnout na to, aby bylo v týmu několik (opravdu jen pár) týmových hráčů, kteří si zachovají pozitivní náladu a lidský přístup za každé situace. Z logiky věci by se mělo jednat o specialisty, nikoli však natolik odborné, ale spíše v pomocných pozicích, připravené chopit se s nadšením jakéhokoli přiřazeného úkolu, i kdyby byl sebepodřadnější.

Pozor však na to, aby aby tito členové týmu ostatní nerušili v práci či případně jinak neprovokovali. Měli by pouze se vší pokorou zůstávat nohama na zemi a přinášet do týmu radost a dobrou náladu. Třeba když kolegyně z marketingu napeče pro všechny koláčky. A nebo když kolega z obchodu pozve celý tým na svou chatu. To jsou momenty, kdy se ten někdy až „roboticky“ fungující profi tým vrátí ke své lidskosti a přirozenosti. A to je potřeba.

„Velkých podnikatelských úspěchů nikdy nedosáhl samostatný jedinec, ale tým spolupracujících lidí .“

Steve Jobs

Nevypadá to tak složitě, že? A opravdu nemusí být, stačí, když budete dávat pozor při postupném doplňování svého týmu a budete vybírat ty osobnosti, jejichž potenciální posty ještě nemáte obsazené. Některé pozice se méně či více překrývají, což vám práci může lehce usnadnit, když se u někoho nebudete moci rozhodnout, můžete ho vyzkoušet na více pozic a uvidíte.

Skoncujte tedy s nepromyšleným přijímáním lidí do svého týmu a staňte se trenérem. Trenérem s opravdovými úspěchy.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články