Rady perfekcionistům: 5 tipů, jak lépe zvládat komunikaci

Nenechte vysokým standardům bránit vašemu úspěchu

Podle osobnostních průzkumů existuje 6 klíčových typů osobností se specifickými nároky na komunikaci. Jeden z oné šestice pak je typ pečlivý. Lidé, kteří se silně projevují pečlivými osobnostními rysy, pak mají velký sklon k perfekcionismu. Tito jedinci mají tendenci řídit se exaktními daty a vkládají velkou důvěru v rámec založený na důkazech. Rovněž jsou ostře zaměřeni na fakta a dosažení výsledků, přičemž upřednostňují se rychle dostat k jádru věci jakéhokoliv rozhovoru.
Snaha o nalezení dokonalého řešení je často kontraproduktivní. Zdroj: pexels.com
Snaha o nalezení dokonalého řešení je často kontraproduktivní. Zdroj: pexels.com

Tyto konkrétní dovednosti jsou pro každou organizaci nesmírně výhodné, pokud jsou vyváženy zdravou složkou emoční inteligence.

Všeho moc však škodí, a tak může být ve finále i přehnaný perfekcionismus spíše limitující nevýhodou než naopak. V průběhu rozhovoru s takovou osobou můžete počítat s věcným a faktickým jednáním, nicméně každý problém musí být vyřešen či uzavřen. Perfekcionisté se také projevují snahou přesvědčovat, nadměrně vysvětlovat a poskytovat nevyžádané rady.

Perfekcionisté se projevují snahou přesvědčovat, nadměrně vysvětlovat a poskytovat nevyžádané rady.

Pokud se s těmito silnými perfekcionistickými rysy ztotožňujete můžete při komunikaci s druhými čelit skutečným výzvám. Jestli nejste schopni udržet své intenzivní vnitřní pocity pod kontrolou, můžete také ostatní spolupracovníky pořádně vyčerpávat v lepší případě pouze rozlaďovat.

Za předpokladu, že se vás tento problém netýká, ale trpí jím někdo z vašich podřízených, ve chvíli, kdy dokážete jejich nutkání dožadovat se uzavření jakéhokoliv problému regulovat, nakonec můžete dospět k tomu, že dosáhnou vyváženějšího a zdravějšího vztahu s ostatními. Zvažte následující tipy, které pomohou ať už vám nebo někomu z vašich podřízených uvolnit otěže dokonalosti a zlepšit komunikaci.

Přečtěte si také
10 snadných triků, jak vypadat chytře na každé poradě
Hodí se to, když nejste ve své kůži

#1 Snažte se držet jazyk za zuby, když je třeba

Pokuste se trénovat uvědomělý a tichý poslech. Obzvlášť ze začátku vašeho snažení nemusí jít o nic jednoduchého, nicméně se snažte odpovídat pouze na otázky, které jsou skutečně směřovány na vaši osobu. Většině lidí stačí být pouze vyslechnutý a sami jsou pak schopni pracovat s vlastními pocity mnohem lépe, než když se jim někdo snaží vnutit nevyžádané zaručené řešení.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články