Rady perfekcionistům: 5 tipů, jak lépe zvládat komunikaci

Nenechte vysokým standardům bránit vašemu úspěchu

Podle osobnostních průzkumů existuje 6 klíčových typů osobností se specifickými nároky na komunikaci. Jeden z oné šestice pak je typ pečlivý. Lidé, kteří se silně projevují pečlivými osobnostními rysy, pak mají velký sklon k perfekcionismu. Tito jedinci mají tendenci řídit se exaktními daty a vkládají velkou důvěru v rámec založený na důkazech. Rovněž jsou ostře zaměřeni na fakta a dosažení výsledků, přičemž upřednostňují se rychle dostat k jádru věci jakéhokoliv rozhovoru.
Snaha o nalezení dokonalého řešení je často kontraproduktivní. Zdroj: pexels.com
Snaha o nalezení dokonalého řešení je často kontraproduktivní. Zdroj: pexels.com

Tyto konkrétní dovednosti jsou pro každou organizaci nesmírně výhodné, pokud jsou vyváženy zdravou složkou emoční inteligence.

Všeho moc však škodí, a tak může být ve finále i přehnaný perfekcionismus spíše limitující nevýhodou než naopak. V průběhu rozhovoru s takovou osobou můžete počítat s věcným a faktickým jednáním, nicméně každý problém musí být vyřešen či uzavřen. Perfekcionisté se také projevují snahou přesvědčovat, nadměrně vysvětlovat a poskytovat nevyžádané rady.

Perfekcionisté se projevují snahou přesvědčovat, nadměrně vysvětlovat a poskytovat nevyžádané rady.

Pokud se s těmito silnými perfekcionistickými rysy ztotožňujete můžete při komunikaci s druhými čelit skutečným výzvám. Jestli nejste schopni udržet své intenzivní vnitřní pocity pod kontrolou, můžete také ostatní spolupracovníky pořádně vyčerpávat v lepší případě pouze rozlaďovat.

Za předpokladu, že se vás tento problém netýká, ale trpí jím někdo z vašich podřízených, ve chvíli, kdy dokážete jejich nutkání dožadovat se uzavření jakéhokoliv problému regulovat, nakonec můžete dospět k tomu, že dosáhnou vyváženějšího a zdravějšího vztahu s ostatními. Zvažte následující tipy, které pomohou ať už vám nebo někomu z vašich podřízených uvolnit otěže dokonalosti a zlepšit komunikaci.

Přečtěte si také
10 snadných triků, jak vypadat chytře na každé poradě
Hodí se to, když nejste ve své kůži

#1 Snažte se držet jazyk za zuby, když je třeba

Pokuste se trénovat uvědomělý a tichý poslech. Obzvlášť ze začátku vašeho snažení nemusí jít o nic jednoduchého, nicméně se snažte odpovídat pouze na otázky, které jsou skutečně směřovány na vaši osobu. Většině lidí stačí být pouze vyslechnutý a sami jsou pak schopni pracovat s vlastními pocity mnohem lépe, než když se jim někdo snaží vnutit nevyžádané zaručené řešení.

Celý článek je přístupný pouze komunitě Warengo
Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Nejnovější články