Z Číny může zmizet až 3 miliony pracovních míst, pokud Trumpova administrativa přitvrdí

Celní válka mezi USA a Čínou už probíhá několik měsíců, ale zatím se nevyostřila natolik, aby to ohrozilo minimálně čínskou ekonomiku. To se však může brzy změnit.

Doposud obě země uvalily shodně nová cla na import v hodnotě odpovídající 50 miliardám dolarů. To zatím drastičtější následky nemá, ale pokud bude celní válka pokračovat, je v ohrožení hlavně asijská země.

Pokud srovnáme export z jedné země do druhé, pak Čína vyvezla do USA v roce 2017 zboží v hodnotě 505 miliard dolarů, zatímco USA exportovaly do Číny zboží v hodnotě 130 miliard dolarů.

Trump pohrozil, že v další fázi může jeho administrativa uvalit cla v hodnotě až 267 miliard dolarů, což by se týkalo nejen mnoha obřích nadnárodních korporací, ale také malých a středních čínských podniků, které jsou tradičně součástí výrobního řetězce. V důsledku toho by následně o práci mohlo přijít až 3 miliony čínských pracovníků.

Silným hlasem je v tomto směru například Apple, který v Číně hojně vyrábí a nedávno avizoval, že kvůli clům může dojít k výraznému zdražení jeho produktů. Trump kontroval možným přesunem výroby do Spojených států.

Celní válku dvou velmocí už naplno pocítily automobilky, například Volvo nedávno přesunulo výrobu svého crossoveru XC60 do domovského Švédska, podobné kroky nyní zvažují také Ford či General Motors.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Tohle bude ještě "zábava" 🙂

    0
  • V tomhle fandím Trumpovi, ale mám obavu aby se to nevyhrotilo až moc...

    0
Nejnovější články