Vyplatí se pozemským pojišťovnám nabízet pojištění pro vesmírné cestování?

Růst kosmického průmyslu pro ně může být skvělou příležitostí

Řidiči si musí zřídit povinné ručení ke svému automobilu dříve, než s ním vyjedou na silnici. Stejně tak musí mít i vesmírné společnosti uzavřenou variantu svého „povinného ručení“ předtím, než se se svými stroji vrhnou na oblohu. Nabídka pojištění pro vesmírné lety může vypadat jako šílené obchodní rozhodnutí, množství zákazníků je malé a riziko symbolicky téměř astronomické. Nebo je to snad naopak?
Testovací start rakety Falcon Heavy. Zdroj: flickr.com
Testovací start rakety Falcon Heavy. Zdroj: flickr.com

Mladé odvětví získalo na pojistném v minulém roce 715 milionů dolarů, přičemž na pojistných událostech 636 milionů vyplatilo. Nejedná se o výrazný zisk, ale marže a profity v pojišťovnictví klesají každým rokem napříč všemi odvětvími.

Malý počet zákazníků znamená výrazný boj s nevyrovnanou poptávkou po pojišťovacích službách. Pojištění vesmírných letů však je pro řadu pojišťoven i tak výnosným obchodem. Malá skupina pojišťoven po celém světě získala odborné znalosti, které jim nyní pomáhají posuzovat riziko tohoto odvětví a nastavovat vhodně svou pojistnou politiku. Nová éra vesmírného průmyslu však přináší drastické změny.

Přečtěte si také
Díky pár tweetům přesvědčila tato malá kavárna k návštěvě Ryana Goslinga
7 tipů, jak získat pozornost celebrit

Vznikají úplně nová rizika

Soukromým společnostem se daří snižovat náklady na jednotlivé starty i výrobu vesmírné techniky, čímž se vesmírné cestování stává čím dál frekventovanějším.

Vesmírné pojištění nabízí celou řadu svých variant – pojištění techniky během jejího transportu ke startu, pojištění, jenž zahrnuje samotný start vesmírného zařízení a jeho vesmírný let, a nakonec i pojištění satelitů během jejich setrvání na orbitě. Přičemž pojištění samotných satelitů se stává čím dál komplikovanější záležitostí.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články