Manuál finančního žraloka - 2. díl

Jak na nepřátelské převzetí

Když tě trápí konkurence a máš dost peněz, nebojuj s ní – kup jí. I tak se dá vyřešit konkurenční boj. Likvidace konkurence jejím pohlcením samozřejmě není ani zdaleka jediný důvod, proč firmy přebírají jiné firmy. Může jít o rozšíření byznysu o nový segment nebo o získání cenného know-how... Co když ale firma, kterou chci převzít, není na prodej? Legální způsoby, jak se jí dostat na kobylku, jsou.
Ať už původní majitel chce nebo nechce. Většinou mu nezbývá než útokům finančního žraloka podlehnout.
Ať už původní majitel chce nebo nechce. Většinou mu nezbývá než útokům finančního žraloka podlehnout.

Jak už jsme říkali minule, dnes se podíváme bližší optikou na převzetí Nokie americkým Microsoftem. Nokia dlouho světu mobilních telefonů dominovala, s příchodem iPhonů a pak i chytrých dotykových mobilů s Androidem jí ale najednou začal ujíždět vlak. A management firmy, místo aby se ho snažil rychle dohnat, zůstával dlouho v klidu ve stylu „sice už nerosteme, ale pořád dominujeme“ – a Nokia v klidu dál pomaloučku, polehoučku vylepšovala v té době již zastaralý operační systém Symbian.

Přečtěte si také
Manuál finančního žraloka - 1. díl
Jak na nepřátelské převzetí

Když konečně finští manažeři pochopili, že Symbianu už moc pšenka nepokvete a že by to chtělo partnera s funkčním operačním systémem, udělali osudové rozhodnutí – spojili síly s Microsoftem. Jeho operačnímu systému Windows Phone dali přednost před Androidem od Googlu. Ze strategického partnerství se však vyklubala pořádná záškodnická mise. Mimochodem – Microsoft, který potřeboval platformu pro své mobilní Windows, se kterou by dobyl trh, měl už dříve o akvizici Nokie zájem, strany se ale nedohodly na ceně a k prodeji nedošlo. Další průběh spolupráce Microsoftu a Nokie pak nasvědčuje tomu, že se v Redmontu rozhodli nasadit Finům do firmy trojského koně.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články