Manuál finančního žraloka - 1. díl

Jak na nepřátelské převzetí

Když tě trápí konkurence a máš dost peněz, nebojuj s ní – kup jí. I tak se dá vyřešit konkurenční boj. Likvidace konkurence jejím pohlcením samozřejmě není ani zdaleka jediný důvod, proč firmy přebírají jiné firmy. Může jít o rozšíření byznysu o nový segment nebo o získání cenného know-how... Co když ale firma, kterou chci převzít, není na prodej? Legální způsoby, jak se jí dostat na kobylku, jsou.
Ať už původní majitel chce nebo nechce. Většinou mu nezbývá než útokům finančního žraloka podlehnout.
Ať už původní majitel chce nebo nechce. Většinou mu nezbývá než útokům finančního žraloka podlehnout.

Důvody, proč kupovat firmu, jsou různé. Podnikatel se zavedeným byznysem může koupí jiné firmy sledovat buď likvidaci nepohodlné konkurence, nebo rozšíření trhu či oborového záběru. Nebo také ovládnutí dodavatelsko-odběratelského řetězce – ve stylu „od pole až po vidličku“. Anebo také přístup, kdy je nákup firmy vnímán čistě jako finanční investice.

Investor koupí firmu, v níž cítí potenciál a doufá, že se mu ji podaří po pár letech se zhodnocením prodat. V případě nájezdnického investora nicméně může být přístup k investici poněkud odlišný – vyždímat z firmy v potížích, co se dá a pak rozprodat, co zbylo.

Přátelské versus nepřátelské převzetí

V případě „přátelského“ převzetí dá vyhlédnuté firmě nabídku, majitel firmy řekne svou představu a pak se jedná tak dlouho, až se tyto dvě cifry protnou na nějaké kompromisní úrovni. Co když ale většinový vlastník slevit nechce? Nebo nechce prodat vůbec?

Přečtěte si také
Výprava do světa investičních letadel - 1.díl
Malá historie triku od pana Ponziho

Jak ukazují zkušenosti byznysových žraloků a zdatných korporátních nájezdníků, ani pak není hned nutné házet flintu do žita. Získat firmu může být možné i přes nechuť jejího vedení či vlastníka k prodeji. Buď mu ji lze vyfouknout pod nosem – nebo ho lze vmanévrovat do situace, kdy mu nezbyde nic jiného, než prodat.

Pohledávky jako mocná páka

Základním pravidlem dravce, který krouží kolem firem a hledá, kterou z nich zařadit do svého portfolia, je najít firmu, která není úplně marná, je ale nějakým způsobem oslabená a bojuje o přežití. A hledá pro něj zdroje externího kapitálu. V takovém případě si lze snadno připravit půdu pro pozdější převzetí. Podáte pomocnou ruku v podobě půjčky zastavené nějakým tím podílem ve firmě – a máte vlastníky firmy pevně v hrsti. Pak stačí chvíli počkat.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články