Volvo 360c vyřeší jeden z největších problémů autonomních vozidel

Automobilka Volvo chce již v roce 2021 odhalit autonomní vozidlo, ve kterém budete moci během jízdy spát, jíst anebo dělat cokoliv jiného. Jedná se o ambiciózní cíl, ale ilustruje touhu společnosti dosáhnout naprosté autonomie vozidel.
Koncept volvo 360c. Zdroj: Volvo
Koncept volvo 360c. Zdroj: Volvo

Dnes odhalený koncept 360c ukazuje, že Volvo ví, co dělá. Elektrický autonomní model vypadá po designové stránce výborně, ale to nejdůležitější není na první pohled vidět. Jedná se o nový systém světel a zvukových signálů, který oznamuje chodcům a dalším řidičům, co se chystá auto udělat. Švédská automobilka navrhuje autonomii s maximální bezpečností a počítá s faktem, že během začátků budou muset autonomní vozidla komunikovat s tradičními vozy řízenými lidmi.

Signální systém je pokusem o vyřešení problému, ve kterém nejde o to, že by autonomní vozidlo mohlo něco dělat špatně, ale naopak aby předcházel chybám ostatních účastníků silničního provozu. Řekněme, že na křižovatce bez úpravy přednosti zastaví čtyři auta a každé musí dát přednost zprava. Jak byste situaci vyřešili? Možná očním kontaktem a pomocí gestikulace.

Autonomní vozidla ale nemají ani oči ani ruce, což by mohlo vést ke zmatku. Nová koncepce Volvo tak počítá z řadou vizuálních i zvukových signálů, které nastiňují budoucí záměry automobilu, což může být užitečné nejenom ve podobných situacích, ale i v případě interakce s chodci.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články