5 nejčastějších chyb, kterých se pravděpodobně dopouštíte při vedení pohovoru

Nejlépe vyřešíte problém, když mu úplně předejdete

Způsob, jakým vede většina náborářů pohovory je chybný. Během typického pohovoru se kandidát na místo snaží chovat, jak nejlépe umí, říká vám ty správné věci a sděluje pouze ty nejlepší informace o sobě samém. Získáváte tak hodně zamlžený pohled na skutečnou osobu. To je hlavní důvod, proč nakonec řada zaměstnanců na svém novém postu selže.
Základem úspěchu každé společnosti jsou kvalitní zaměstnanci
Základem úspěchu každé společnosti jsou kvalitní zaměstnanci

#1 Vybíráte na pohovor nesprávné kandidáty

Některé pohovory by se v prvé řadě ani neměly konat. Problém všech zbytečných pohovorů má společného jmenovatele – životopis. Ať chcete nebo nechcete tak CV redukuje osobu na kus popsaného papíru. Někteří kandidáti celou věc ještě ztěžují, když si vytváří v životopise vlastní verze reality tím, že zamlčují nebo naopak zveličují konkrétní detaily. Životopis tak ani nemůže být dostatečným nástrojem pro rozhodování koho k osobnímu pohovoru pozvat.

Nespoléhejte se tak při výběru kandidátů do prvního kola výběrového řízení pouze na životopisy. Kromě něj položte kandidátům i pár jednoduchých otázek, které prozradí často o uchazeči mnohem více než standardizovaný suchý list papíru.

Dobrý příkladem takových otázek může být například:

  • Proč vás tato práce zajímá?

nebo

  • Proč teď hledáte práci?

Nechte kandidáta na každou otázku odpovědět ve třech až čtyřech větách. Odpovědi budou velmi užitečné, prozradí o uchazečovi řadu cenných informací – např. znalosti společnosti případně i průmyslu. Rovněž můžete objevit motivy, kterými se řídí při hledání zaměstnání. Zjistíte například že je kandidát spokojený, ale hledá novou výzvu nebo odpovědi odhalí zoufalce, který rozesílá spousty životopisů jenom proto, aby byl schopen příští měsíc platit své účty. Každopádně získáte řadu užitečných informací, které vám pomůžou vyřadit kandidáty se kterými nemá smysl ztrácet čas.

Přečtěte si také
4 rychlé tipy, jak udržet koncentraci u mentálně náročné práce
Nikdo z nás není robot, aby vydržel několikahodinový psychický nápor jen tak

#2 Očekáváte příliš mnoho od telefonického pohovoru

Telefonické interview je stále jenom rozhovor, kde vám kandidát říká věci, které chcete slyšet. Snaží se zkrátka prodat. Nelze tvrdit, že se tak chovají všichni, bohužel je ale po telefonu dost složité rozlišit kdo lže a kdo říká skutečně pravdu. Těžko tak na základě telefonického rozhovoru můžete dojít k jistému závěru, kterého uchazeče pozvat na osobní setkání a kterého nikoliv.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články