Výprava do světa investičních letadel - 3.díl

Malá historie triku od pana Ponziho

Současné podvody z rodinky „ober Petra, abys vyplatil Pavla“ obvykle kombinují staré dobré ponziho schéma s principy pyramidových her a k tomu přidají sem tam i reinvestiční zlepšováček pana Millera.
Charles Ponzi
Charles Ponzi

Pro vysvětlení: Pyramidová hra je podvod založený na bázi Ponziho schématu, je tu ale drobný rozdíl. V případě Ponziho schématu zakladatel shromažďuje peníze od investorů a zároveň podle svého uvážení vyplácí výnosy (obvykle tak, aby uchlácholil ty, co začínají mít podezření, že není všechno v pořádku). V případě pyramidových her „investoři“ nemohou jen pasivně čekat, až jim přitečou slibované výnosy, ale vstupním poplatkem si vlastně jen kupují možnost lákat do systému další lidi – a profitovat z jejich vkladů.

Přečtěte si také
Výprava do světa investičních letadel - 1.díl
Malá historie triku od pana Ponziho

Ty jsou podle pravidel nastavených zakladateli celé pyramidové struktury přerozděleny od vkladatele přes člověka, který ho do systému uvrtal až k horním patrům pyramidy, tedy k zakladatelům celé legrace (těm samozřejmě zůstane za nehty nejvíc).

Klasické pyramidové podvody využívají jako zástěrku toho, že celou strukturu živí jen vklady nově příchozích, nákup nějakého produktu za vklad (v oblibě byly např. slitky zlata, nebo třeba příručky o osobním rozvoji), modernější pyramidy se pak snaží maskovat pyramidové schéma a rychlé rozrůstání pyramidové struktury tzv. „matrix systémem“, což je v podstatě jen rozdělení jedné velké pyramidy do spousty maličkých pyramidek.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články