Výprava do světa investičních letadel aneb zhodnocení o 520 procent

Malá historie triku od pana Ponziho

Charles Ponzi se zapsal do dějin – podvodné schéma, které využil, nese jeho jméno. Ve skutečnosti však nebyl jeho vynálezcem. Podobný trik využilo ke svému obohacení už několik chytráků před ním.
Charles Ponzi
Charles Ponzi

Vůbec první zdokumentovaný podvod na bázi Ponziho schématu (byť se to tak tenkrát nejmenovalo), pochází z 60. let 19. století. Do života ho uvedla trojice ve složení Nancy E. Clemová, Jacob Young a William J. Abrams v americkém Indianopolis. Trojice se živila tím, že přemlouvala lidi k tomu, aby jim svěřili své peníze s příslibem jejich vysokého zhodnocení. Mozkem celého povedeného trojlístku byla Nancy E. Clemová.

Všem třem evidentně jejich byznys dobře vydělával – žili si na vysoké noze. Nikdo ale netušil, odkud se jejich příjmy berou – nebylo jasné, odkud generují výnosy. A to ani poté, co se po jisté tragické události dostaly na veřejnost údaje z jejich účetních knih. Někteří je podezírali z padělání peněz, ve skutečnosti však průběh jejich „podnikání“ nasvědčuje tomu, že šlo o krystalickou podobu Ponziho schématu (byť pan Ponzi ještě ani nebyl na světě), jejíž aktéři se neobtěžovali ani vymýšlením nějaké té pohádky pro investory, jež by vysvětlila zdroj slibovaných výnosů.

Přečtěte si také
Výprava do světa investičních letadel - 1.díl
Malá historie triku od pana Ponziho

Průběh „podnikání“ našeho trojlístku mluví jasně. Jak už to v Ponziho schématech chodí, někteří vkladatelé se dočkali slibovaného zhodnocení – ti, kteří investovali mezi prvními a bylo je tak možné vyplatit z vkladů těch, co přišli po nich. Jiní, co přišli později (nebo nebyli tak důležití pro reputaci projektu), měli smůlu. Jako kadeřnice Nancy Clemové, z níž Clemová vylákala 935 dolarů s příslibem 20% zhodnocení, když pak kadeřnice chtěla vrátit aspoň vklad, Clemová ji odmítla.

Než se tohle první zdokumentované Ponziho schéma stačilo zhroutit, nabraly věci rychlejší spád. Že celý byznys nemůže fungovat věčně a že bude nutné se včas „vypařit“, bylo jasné asi všem třem. K tomu, že ten čas už nastal, dospěl jako první Jacob Young. Jeho klienti nainvestovali 20 000 dolarů za příslib 25% zhodnocení a výplaty výnosů pro ně už se dostávaly do zpoždění. Young tak 12. září 1868 sebral ženu a zmizel z města – a vzal si s sebou na cestu i dost velkou sumu z nashromážděných peněz, kolem 7000 dolarů (což by dnes odpovídalo zhruba 140 000 dolarů, tedy skoro 3 milionům korun. Zkrátka slušná sumička).

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Jen mi teda přijdou směšný ty tresty, a to nemluvím o tý ženský, co z toho vyvázla bez trestu. Takovej podvod + vražda a jí z toho vysekají právníci. No nevim, to by asi ani Babišovi dneska neprošlo 😃

    0
  • Super, tyhle příběhy mě fakt baví! 🙂

    0
Nejnovější články